Zprávy 2010

26.12.2010

Magická noc – Srdce pro děti pomohla nemocným dětem krásnou částkou ve výši 5.460.867,- Kč

Netradiční benefiční show MAGICKÁ NOC – SRDCE PRO DĚTI, kterou pořádalo o.s. Život dětem s deníkem Blesk 15.12. od 20.00 hod. v Tesla aréně a v přímém přenosu na TV Prima na podporu projektu SRDCE PRO DĚTI, přinesla nemocným dětem 5.460.867 korun.

Diváci vstoupili do TESLA ARÉNY tak, jak ji neznají! Díky technickým zázrakům dnešní doby se v aréně cítili jako v ledové říši a měli možnost prožít magické kouzlo Vánoc, které mají v předvánočním čase všichni tak rádi.

Diváci prožili krásný večer plný úžasných laserových a pyro efektů, mezi kterými je na ledové ploše pobavili přední umělci české hudební scény: Karel Gott, Petr Hapka, Leona Machálková, Petr Kolář, Ewa Farna, Petr Bende, Mista, Philip Maxx, Turbo a Libuše Vojtková, Mighty Shake, JAD Dance Company, Pyroterra a 5angels. Celým večerem diváky v aréně a u obrazovek TV Prima provázel Petr Vondráček.

Po celou dobu show diváci pomáhali nemocným dětem ve 14ti nemocnicích v České republice zasíláním dárcovské sms v ceně 30 Kč a současně prostřednictvím soutěžní sms v ceně 69 Kč.

... celý článek
29.11.2010

Rádio City už počtvrté rozsvítilo Prahu – letos s rekordním výtěžkem na pomoc o.s. Život dětem

Pražské radio City 93,7 FM už počtvrté organizovalo unikátní předvánoční charitativní projekt, ve kterém spojilo celou Prahu prostřednictvím největšího symbolu pražských Vánoc. Každý mohl i letos sponzorovat svou vlastní žárovku na pražském vánočním stromě na Staroměstském náměstí, poslat dárcovskou DMS a symbolicky si ji rozsvítit na webových stránkách www.radiocity.cz.

Letošní výtěžek byl historicky nejvyšší. Posluchači radia City zaslali 6.903 DMS, ze kterých získalo naše občanské sdružení Život dětem 186.381,- Kč na koupi speciálního ošetřovatelského lůžka pro těžce nemocné děti na JIP Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty UK v Praze 2. Celková cena lůžka je 315.786,- Kč, rozdíl částky uhradíme z předvánoční sbírky tzv. Srdíčkových dnů, které pořádáme na území téměř celé České republiky 6. a 7. prosince. Díky vstřícnosti a důvěře zdravotnické firmy, která tato speciální lůžka dodává, se už dnes na něm v nemocnici zotavuje první malý pacient.

Projekt „Rozsviťte s námi Prahu!“ vyvrcholil 27. listopadu na Staroměstském náměstí, kde byl za přítomnosti zástupců patronů projektu Petry Špindlerové a Vlasty Horvátha a moderátorů radia City Vojty Eflera a Ivy Lecké předán symbolický šek MUDr. Václavu Vobrubovi - vedoucímu lékaři JIP  Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. Lékařské fakulty UK v Praze 2. Projekt radia City podpořil také Karel Gott, který poté osobně rozsvítil tradiční vánoční strom.

... celý článek
20.11.2010

Příprava velké show Magická noc – Srdce pro děti pokračuje, přispěl také Petr Kolář, Mista a Philip Max

Příprava velké show Magická noc – Srdce pro děti pokračuje. Benefice proběhne 15. prosince od 20 hodin v prostorách Tesla arény v Praze, kterou bude v přímém přenosu vysílat TV Prima.

Výtěžek celého projektu bude věnován 14 nemocnicím v České republice (jedné v každém kraji) na nákup přístrojového vybavení a jednotlivým handicapovaným dětem.

Mezi tato pracoviště patří také dětská oddělení Mladoboleslavské a Vsetínské nemocnice, která 16. a 17. listopadu navštívili zpěvák Petr Kolář a dvojice mladých talentů – zpěvačka a houslistka Mista a zpěvák Philip Maxx. Tyto tři interprety uvidíte při Magické noci spolu s dalšími hvězdami české hudební scény jako jsou Karel Gott, Petr Hapka, Leona Machálková, Petr Kolář, Ewa Farna, Petr Bende, Turbo a Libuše Vojtková, Mighty Shake, JAD Dance Company, 5angels a Pyroterra.

Petr Kolář, patron Mladoboleslavské nemocnice, přijel potěšit děti na lůžkové oddělení s kytarou. Během chvilky si všechny získal svou bezprostředností i pohádkovou písničkou Šípková Růženka, za kterou sklidil veliký potlesk. Dětem udělal radost podpisovými kartami s věnováním, a to i těm, kterým jejich zdravotní stav nedovolil vstát z lůžka. Tyto malé i velké děti navštívil na pokojích, pohovořil s nimi o jejich trápení a bolesti a popřál jim brzké uzdravení. Primářka oddělení MUDr. Štolcová jej seznámila s počtem hospitalizovaných dětí v loňském roce, který čítá 3 811 dětí, z nichž 605 potřebovalo zvýšenou zdravotní péči. Vzhledem k těmto číslům vyjádřila veliké přání získat pro oddělení nový inkubátor, který pro miminka naléhavě potřebují. Petr Kolář vyslovil víru v projekt Magická noc - Srdce pro děti, který má pomoci toto přání splnit.

Vsetínskou nemocnici navštívili nadaná zpěvačka Mista se svým kolegou Philipem Maxxem. Prohlédli si novorozenecké oddělení, kde se ročně narodí přibližně 650 miminek a vyslechli si stesky personálu nemocnice na nedostatečné přístrojové vybavení oddělení, zejména absenci kvalitního transportního inkubátoru, který oddělení nutně potřebuje k převozu miminek z operačního sálu na JIP a na další vyšetření.
Mista s Philipem s dětmi pohovořili, rozdali jim svá CD s věnováním a drobné dárečky. Rozloučili se společnou písničkou a vyslovili přání, aby se děti brzy uzdravily a mohli si opět hrát se svými kamarády a být v kruhu své rodiny.


... celý článek
15.11.2010

Přípravy na Magickou noc – Srdce pro děti jsou v plném proudu, pomáhal také Petr Bende

Už jen něco málo přes měsíc zbývá do velkého benefičního večera Magická noc – Srdce pro děti, který proběhne 15. prosince 2010 od 20 hodin v prostorách Tesla areny v Praze a zároveň v přímém přenosu TV Prima. 

Výtěžek celého projektu bude věnován 14 nemocnicím v České republice (jedné v každém kraji) na nákup přístrojového vybavení a jednotlivým handicapovaným dětem.
Jednou z těchto nemocnic je Fakultní nemocnice Ostrava a její Centrum popálenin, které 10. listopadu navštívil její patron a současně jedna z hvězd Magické noci – Srdce pro děti Petr Bende.
Jedná se o jedno ze tří superspecializovaných pracovišť, které uplatňuje nejnovější poznatky vědy a klinické praxe a nezaostává ani v používání nejmodernějších materiálů, např. umělé kůže, které zachraňují život dětem, které by v dřívějších dobách neměly šanci na přežití. Malé děti jsou zde hospitalizované s maminkami, přesto už se všechny těší, až budou zase zdravé a doma v kruhu své rodiny.

Petr Bende naladil od počátku své návštěvy příjemnou atmosféru, potěšil děti několika písničkami, které si zazpívali nakonec nejen děti, ale i maminky a personál nemocnice. Radost všichni měli také ze zpěvákových podpisových karet. „Je to pro mě silně emotivní také proto, že můj malý syn byl už dvakrát hospitalizovaný a dovedu se vcítit do pocitů rodičů, které prožívají“, řekl Petr Bende. Spolu se zástupkyněmi občanského sdružení Život dětem, které benefiční večer Magická noc – Srdce pro děti pořádá, Vlastou Kovářovou a Zdenkou Hollerovou se Petr s dětmi rozloučil slovy: „Přeji brzké uzdravení a doufám, že se brzy potkáme, ale rozhodně ne v nemocnici, ale třeba na koncertě“.

Spolu s Petrem Bende vystoupí při Magické noci – Srdce pro děti přední umělci české hudební scény jako Karel Gott, Petr Hapka, Leona Machálková, Petr Kolář, Ewa Farna, Mista, Philip Maxx, Turbo, Libuše Vojtková, Mighty Shake, JAD Dance Company, 5angels a Pyroterra.

Vstupenky na tuto netradiční show získáte v předprodeji Ticketportal a Ticketstream.

... celý článek
30.10.2010

Rozsviťte s námi Prahu! Každý má svou žárovku!

Už počtvrté startuje unikátní charitativní projekt radia City! Každý z vás se může stát sponzorem žárovky na pražském vánočním stromě a pomoci tentokrát Klinice dětského a dorostového oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 k nákupu speciálního ošetřovatelského lůžka na záchranu dětských životů.

... celý článek
17.10.2010

Netradiční benefiční show Magická noc – Srdce pro děti v přímém přenosu na TV Prima

Benefiční show MAGICKÁ NOC - SRDCE PRO DĚTI se uskuteční na podporu projektu SRDCE PRO DĚTI občanského sdružení Život dětem dne 15.prosince 2010 od 20:00hodin v prostorách TESLA ARÉNY v Praze, v přímém přenosu na TV Prima (100min.)

Myšlenka večera je koncipována jako magický večer, který doprovází úžasné laserové, 3D a pyro efekty v pohádkově vánočním pojetí. V okamžiku, kdy diváci vstoupí do arény, jsou vtáhnuti do aranžmá ledové říše a během celé show zažijí nezapomenutelné okamžiky.

Celým večerem Vás bude provázet moderátor Petr Vondráček. Ve prospěch dětských oddělení nemocnic a vážně nemocných dětí vystoupí přední umělci české hudební scény ( Karel Gott, Petr Hapka, Leona Machálková, Petr Kolář, Ewa Farna, Petr Bende, Mista, Philip Maxx, Turbo, Libuše Vojtková, Mighty Shake, JAD Dance Company, 5angels, Pyroterra).

Diváci budou mít také možnost na pár okamžiků díky 5ti krátkým zastávkám v nemocnicích poznat opravdový svět dětí, které procházejí náročnou léčbou. Výtěžek benefiční show MAGICKÁ NOC - SRDCE PRO DĚTI (DMS, soutěžní sms, vstupné) je určen na nákup přístrojové techniky do nemocnic po celé České republice (celkem se jedná o 14 nemocnic, v každém kraji je zastoupena jedna nemocnice) a zároveň pro jednotlivě postižené děti po celé naší zemi.

 

... celý článek
28.9.2010

Golfisté darovali na pomoc dětem další finanční prostředky

14.100 Kč darovali golfisté na konto o.s. Život dětem v pátek 24.9. v Mariánských Lázních.

Finanční prostředky byly darovány v rámci vložené soutěže "Trouble shot", kdy si každý z účastníků turnaje mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 200 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Srdečně děkujeme všem hráčům, kteří se do této charitativní soutěže zapojili a tím přispěli na pomoc kriticky nemocným dětem.

Společně s finančním výtěžkem z předchozích turnajů, které již v rámci celé GPA Golf Tour 2010 proběhly, se jedná o celkovou částku 234 800 Kč.

Částka bude věnována na zakoupení speciálního resuscitačního lůžka pro Jednotku intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobily děti z dětského domova ve Staňkově. Netradiční výhry od dětí hráči ocenili a velmi je potěšily. Výherci si tak opět rozšířili svou sbírku originálních, ručně zpracovaných keramických pohárů.


... celý článek
19.9.2010

Sedmiletý Ondrášek má nový počítač

Občanské sdružení Život dětem s deníkem Blesk díky společnému projektu Srdce pro děti  ve čtvrtek nadělovaly v Mohelnu na Třebíčsku. Radoval se sedmiletý Ondra Kovařík. Od narození chlapce trápí vrozená vývojová vada pravého předloktí. Deformovaná ručička je zakončena pouze dvěma prsty, ostatní zcela chybějí. Přesto byl Ondra ještě do letošních prázdnin podle verdiktu lékařů bez zjevných vad. Dokonce nedostal ani úlevu na tělocvik.

Ondra si z nepochopitelného chování lékařů hlavu rozhodně nelámal. Je uličník, jak se patří. S kamarády běhá po ulici a společně vymýšlí lumpárny. Sní o tom, že jednou bude s kamarády jezdit také na kole.  Občanské sdružení Život dětem a deník Blesk Ondráškovi pomohli s plněním úkolů do školy a darovali mu přenosný počítač – notebook, který mu práci ve škole i doma usnadní.
Ondra doslova zářil štěstím, když se před ním na stole objevil z rukou občanského sdružení Život dětem paní Lucie Faktorové a Vlasty Kovářové zcela nový počítač. Přidali se i jeho sourozenci, kteří s Ondrou sdíleli jeho nadšení.

Občanské sdružení Život dětem Ondráška a jeho sourozence potěšilo i dalšími krásnými drobnými dárky, ze kterých měly velikou radost.

 

... celý článek
19.9.2010

Adélka má nový kočárek

Adélka Kusá má díky laskavým dárcům občanského sdružení nový zdravotní kočárek, který především Adélce, ale také jejím rodičům usnadňuje život. Dvolujeme si s vámi podělit o krásné poděkování maminky.

 

... celý článek
19.9.2010

Honzík může jezdit s novým cyklokočárkem na výlety

Honzík Wala má nový cyklokočárek, který získal díky laskavým dárcům a přispěvatelům internetového obchodu www.mimibazar.cz. Majitel tohoto obchodu - pan Škoda umožňuje o.s. Život dětem pořádání aukcí pro postižené děti. Pan Škoda tyto aukce nejen umožňuje a pomáhá zajišťovat, ale táké sám osobně vybraným dětem přispívá. Tímto, panu Škodovi a přispěvatelům internetového obchodu www.mimibazar.cz patří srdečné poděkování za pomoc.

... celý článek
8.9.2010

Sedmiletý Ondrášek dostane speciální počítač

Je to téměř neuvěřitelné! Malého Ondřeje Kovaříka (7) z Mohelna na Třebíčsku od narození trápí vrozená vývojová vada pravého předloktí. Deformovaná ručička malého chlapce je zakončena pouze dvěma prsty, ostatní zcela chybějí. Přesto v jeho lékařské zprávě je uvedeno šokující sdělení. Ondřej je totiž se svým trvalým postižením podle lékařů bez zjevných vad.
Deník Blesk a o.s. Život dětem Ondráškovi zajišťuje v rámci projektu Srdce pro děti speciální počítač, který bude moci dobře ovládat. A také dohlédne na to, aby lékaři posoudili jeho zdravotní stav řádně.


Mamince Marii došla trpělivost! Poté, co se v protokolu z preventivní lékařské prohlídky v Ondřejových sedmi letech před časem objevilo v kolonce tělesná výchova – bez omezení, obrátila se o pomoc na redakci Blesku. „Před čtyřmi roky, ještě když jsme žili v Brně, jsem pro Ondřeje žádala prostřednictvím dětské lékařky uznání jeho trvalého postižení. Dodnes jsme nedostali odpověď,“ zoufá si maminka.


O budoucím postižení svého syna se mladá maminka dozvěděla už v těhotenství. Lékaři jí tehdy nabídli potrat. Odmítla a za život syna bojovala! Ondřeje nyní nutí deformovanou ručičku používat jako zdravou. Trénují uchopování drobných věcí. Ač pravák, naučil se ve škole psát levou rukou. „Tkaničku u bot si nezašněruje, ale jinak se svým handicapem bojuje. S kluky ze sousedství běhá po ulici. Je to lump jako každý jiný kluk,“ svěřila se Blesku maminka Marie.
Ondřej touží jezdit na kole jako ostatní jeho kamarádi. „Ale kdybych si měl vybrat, chtěl bych raději svůj vlastní počítač,“ prozradil své přání malý Ondřej. Ve škole se učí na jedničky. Baví ho matematika a vše, co souvisí s technikou. Doma je schopen rozebrat televizor, aby se podíval, jak to uvnitř funguje.

... celý článek
7.9.2010

Poděkování Dětského domova v Miloticích nad Opavou o.s. Život dětem

Dobrý den,

zasíláme mnoho pozdravů z Dětského domova v Miloticích nad Opavou.

Chtěli bychom Vám velice poděkovat za zprostředkování obdarování našich dětí mobilními telefony. Využili jsme je jako odměnu za vysvědčení, za příkladné chování, k motivaci dětí. Děti měly z těchto mobilních telefonů velikou radost, dokládáme také fotografiemi.

Ještě jednou děkujeme, přejeme mnoho úspěchů ve Vaší činnosti a těšíme se na další spolupráci s Vámi,


s pozdravem a přáním hezkého dne

... celý článek
19.8.2010

Softbalový klub Joudrs Praha, organizátor Mistrovství Evropy žen do 22 let v softballu, věnoval 7. 045 Kč na nákup speciálního chodítka pro 5 letého Šimonka Chodura.

V týdnu od 2. do 7. srpna proběhlo v Praze ve Svoboda Parku – softballovém stánku SK Joudrs Praha Mistrovství Evropy žen do 22 let v softballu, které bylo korunováno zlatými medailemi pro české reprezentantky, kterým tímto k získání titulu srdečně gratulujeme! :o)

Velice nás potěšila nabídka pomoci od organizátorů ME, konkrétně slečny Evy Rendlové, pro malého Šimonka Chodura, který trpí závažnou formou dětské epilepsie - Westovým syndromem. Šimonek ve svých 5 letech sám sedí, nemluví, nenají se, nenapije, nechodí… Aby se Šimonek mohl pohybovat sám, potřebuje speciální chodítko, jehož pořizovací cena je 30 500 Kč, pojišťovna se podílí úhradou 7 000 Kč.

Získaná částka 7 045 Kč bude použita na částečnou úhradu tohoto speciálního chodítka. Finanční prostředky byly částkou 2 040 Kč získány prodejem drobných předmětů s logem o.s. Život dětem, částka 5 005 Kč byla darována do sbírkové kasičky.

České reprezentantky, nové mistryně Evropy navíc Šimonkovi darovaly jednu ze svých zlatých medailí a plakát podepsaný všemi nejlepšími softballistkami Evropy do 22 let. Tento mimořádný dárek potěšil malého Šimonka i celou jeho rodinu :o)

Srdečně děkujeme SK Jaoudrs Praha i všem účastníkům tohoto mistrovství za pomoc, které si vážíme stejně jako manželé Chodurovi, kteří nás žádali o pomoc.


Přečtěte si dopis rodičů:

Naše druhé dítě Šimonek se narodil 1. 9. 2005 koncem pánevním. První dva měsíce byl šťastné miminko a my také. Jenže potom nám začal Šimonek škubat nožičkou a ručičkou. Po návštěvě dětského lékaře nám bylo řečeno, že to nic není. Týden na to se záškuby začaly zhoršovat a tak nás tedy pediatr na naše přání poslal na neurologii. Následovalo EEG, po kterém nám neuroložka oznámila, že to na epilepsii nevypadá a že máme přijít za měsíc. Šimonek své první Vánoce prožil v záchvatech a my ve velkém strachu. Přestal pást koníčky, žádný úsměv na jeho tvářičce, hračky ho úplně přestaly zajímat. Při kontrole u neuroložky dostal Šimonek silný záchvat a skončil na JIP, následoval převoz do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde mu byl zjištěný Westův syndrom (nejzávažnější forma dětské epilepsie). Bylo nám sděleno, že Šimonek bude mentálně i tělesně postižený!! Byl to šok!!

Nikdo nám neřekl důvod této diagnózy. Magnetická rezonance, genetické vyšetření vše bylo v pořádku. Šimonek dostal řady antiepileptik, ovšem bez nějakého zlepšení. Stav chlapečka byl velmi špatný, jen ležel v postýlce, na nic nereagoval a byl jako hadrová panenka. Po nasazení kortikoidů se záchvaty trošku zmírnily a my jsme na jaře konečně jeli domů. Šimon začal rehabilitace Vojtovou metodou, Bobath koncept a jeho vývoj šel pomaloučku dopředu, ale každý záchvat ho zase vrátil zpět.

... celý článek
19.8.2010

Další prázdninový golfový turnaj pomáhal dětem

V pátek 6. srpna se na jihočeském golfovém hřišti Mnich, kde se lesy střídají s loukami a rybníky, v drsně malebné krajině zvané česká Kanada, odehrál osmý golfový turnaj, který je součástí GPA Golf Tour 2010. Hned druhý den se hráči přesunuli do nedalekého rakouského Haugschlagu, kde si ve vydatném dešti znovu změřili své síly.

Formou vložené soutěže "Trouble shot" měli hráči opět možnost prostřednictvím o.s. Život dětem pomoci kriticky nemocným dětem na JIP Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze 2. Každý z účastníků turnaje si mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 200 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Velice nás potěšilo, že si většina hráčů zakoupila více míčků, a tím více přispěli do charitativního banku. S podporou moderátora obou turnajů Vítem Koďouskem touto cestou získalo o.s. Život dětem v pátek částku 31 300 Kč, v sobotu pak 8 200 Kč.
Společně s finančním výtěžkem z předchozích turnajů, které již v rámci celé Tour proběhly, se jedná o celkovou částku 180 200 Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobily děti z dětských domovů. Poháry pro vítěze v Mnichu vyrobily děti z Krompachu, sobotní výhry připravily děti z Mostu. 110 dětí, které v těchto dvou domovech vyrůstá, nemůže být ze závažných důvodů vychováváno ve vlastní rodině. Netradiční výhry od dětí hráče opětovně potěšily. Výherci si tak opět rozšířili svou sbírku originálních ručně zpracovaných pohárů.

Finanční výtěžek ze všech jednotlivých turnajů v rámci celé GPA Golf Tout 2010 bude věnován na zakoupení speciálního resuscitačního lůžka pro Jednotku intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.


... celý článek
4.8.2010

Dětský domov v Pyšelích bude mít pro děti novou kuchyni

Uvnitř Dětského domova v Pyšelích na Benešovsku to vypadá jako na staveništi. Probíhá tam monstrózní rekonstrukce kuchyně, na kterou přispěli čtenáři deníku Blesk prostřednictvím projektu Srdce pro děti Za 300 tisíc korun bude mít dětský domov nejenom nové rozvody vody a elektroinstalace, ale také kompletní zařízení z nerezu. První oběd v novém tu uvaří dětem 30. srpna. Kuchyň pyšelského dětského domova byla zastaralá a podle hygienických norem absolutně nevyhovující. Mimo jiné i kvůli tomu chtěl středočeský hejtman David Rath přestěhovat malé děti do bývalé léčebny v Choceradech. Proti tomu se ale zvedla obrovská vlna odporu a samotné děti prostřednictvím ankety daly jasně najevo, že z Pyšel odejít nechtějí. Deník Blesk a o.s. Život dětem se proto rozhodli, že zaplatí 300 tisíc korun na rekonstrukci kuchyně, aby děti mohly zůstat tam, kde se cítí doma. Oprava bude hotová už na konci prázdnin Rekonstrukce se už rozjela. Vznikl nový prostor pro sklad a přípravnu zeleniny. Zásluhou nových příček bude oddělená i lednice od suchých potravin. „Dělníci dokončili stavební práce, teď bude firma předávat nové rozvody vody a elektroinstalace a poté začneme ihned navážet zařízení,“ řekla ředitelka domova paní Hana Juřenová. Vybavení kuchyně bude celé z nerezu, aby odpovídalo nejpřísnějším hygienickým požadavkům. Pracovní stoly s dřezem a policí jsou vyrobené na míru.

... celý článek
29.7.2010

Vlastík je poprvé u moře

S Vlastíkem Vébrem (17) se dosud život nemazlil. V deseti letech mu lékaři našli nádor na mozku, a tak skoro celé dětství a pubertu strávil po nemocnicích a ozdravovnách. Po několika operacích se musel téměř vše učit od začátku. Už se ale jeho zdravotní stav lepší a teď dokonce tráví prázdniny u moře. Poprvé v životě, a to díky projektu Srdce pro děti a čtenářům deníku Blesk! Skromný sedmnáctiletý kluk. Tak by se dal popsat Vlastík Vébr z Plzně. V deseti letech se jemu a jeho rodině úplně změnil život. Lékaři mu našli nádor na mozku. Následovaly složité operace a několikaměsíční pobyty v nemocnicích. Vlastík byl dokonce pět měsíců v kómatu. Když se probral, čekal ho další boj. Vše se musel učit úplně od začátku! Chodit, polykat, dojít si na záchod… To vše zapomněl! "Nemůžu se dočkat až se budu potápět." Teď je Vlastíkovi sedmnáct let a splnil se mu jeho sen! Je poprvé u moře. Jeho maminka Daniela Vébrová (39) o něm říká, že se těšil jak malý kluk. „Nemůžu se dočkat, až se budu potápět a hledat mušle,“ plánoval před odletem Vlastík na letišti, kde ho byl Blesk vyprovázet.

... celý článek
26.7.2010

Již šestý golfový turnaj pomáhal kriticky nemocným dětem na JIP

Již šestý golfový turnaj, který je součástí GPA Golf Tour 2010, se odehrál v atraktivním Golfovém Resortu Karlovy Vary – Olšová Vrata v pátek 23. července. Slunečné počasí se střídalo s občasnými dešťovými přeháňkami, což dodalo hře na náročnosti, ale i zajímavosti. 

Formou vložené soutěže "Trouble shot" měli hráči opět možnost prostřednictvím o.s. Život dětem pomoci kriticky nemocným dětem na JIP Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze 2. Každý z účastníků turnaje si mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 200 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Velice nás potěšilo, že si většina hráčů zakoupila více míčků, a tím více přispěli do charitativního banku. Touto cestou získalo o.s. Život dětem částku 20.800 Kč.
Společně s finančním výtěžkem z předchozích turnajů, které již v rámci celé Tour proběhly, se jedná o celkovou částku 140 700,- Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobily děti z dětského domova v Krompachu, který pečuje o 48 dětí, které ze závažných důvodů nemohou být vychovávány ve vlastní rodině a nemohou být osvojeny nebo umístěny v jiné formě náhradní rodinné péče. Netradiční výhry od dětí hráče opětovně potěšily. Výherci si tak opět rozšířili svou sbírku originálních ručně zpracovaných pohárů.

Finanční výtěžek ze všech jednotlivých turnajů v rámci celé GPA Golf Tout 2010 bude věnován na zakoupení speciálního resuscitačního lůžka pro Jednotku intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

... celý článek
14.7.2010

Pětiletá Eliška už nemusí chodit po rukou má nový invalidní vozíček

Děvčátku, kterému chybí celá spodní část páteře, se splnil další sen. Eliška Bočanová (5) z Bohumína má konečně svůj vlastní speciální vozíček. Blesk s občanským sdružením Život dětem jí ho nadělil v rámci projektu Srdce pro děti, aby se už na svět mohla konečně dívat zpříma. Díky němu se těžce postižené dívence otevřel nový svět.

Protože se postižená Eliška nemůže vzpřímit, vozila ji maminka doposud v kočárku nebo dívenka chodila po rukou pomocí jakýchsi kopýtek: Stavební kostičky si podkládala pod dlaně. Vozíček teď Elišce umožňuje lepší pohyb a zároveň i pohled na svět vzpříma.


Vozíček na míru


Odlehčený mechanický vozík jí doporučili lékaři motolské nemocnice, kde se zásluhou projektu Srdce pro děti podrobila kompletnímu vyšetření. Lékaři se shodli, že operace u tak vážného defektu zatím není možná. Proto dostala mechanický vozíček Otto Bock za 55 732 korun zhotovený na míru.


Eliška má ve svých pěti letech jen 12 kg a měří 97 cm. „Hned jej uměla sama ovládat a už během první projížďky venku se jí zvedlo sebevědomí, protože začala být soběstačná. Jsem opravdu nadšená,“ děkovala Blesku a hlavně jeho čtenářům maminka Božena Wijová.


Nové možnosti


Nadšením jásala i Eliška, které se z vozíku otevřel nový svět. „Dokážu už sama přivolat výtah a také do něj vjet,“ povídala s úsměvem. Nejvíc ji prý baví, že si díky vozíčku sama dokáže vzít z lednice a spíže dobroty, na které má zrovna chuť, a už nemusí volat maminku.


Příběh Elišky Bočanové, která se narodila jen s částí páteře, sledují čtenáři Blesku už více než rok. V březnu ke svým pátým narozeninám i za jejich pomoci v rámci projektu Srdce pro děti dostala nový speciálně upravený pokojíček, v němž si může lépe než dříve hrát, malovat i spát. Zásluhou bezbariérových přístupů se i do ostatních pokojů Eliška dostane na vozíčku už všude sama.

 

... celý článek
2.7.2010

Roční chlapeček Samuel, který od narození trpí spinální svalovou atrafií má nový kočárek

Malý Samuel Krůček má genetickou nemoc, je to spinální svalová atrofie, tudíž od narození nehýbe nožičkami a neudrží hlavičku vzpřímenou, dovede pouze točit hlavičkou do strany a mírně pohybovat ručkam po podložce podél tělíčka. Momentálně je plně závislí na plicní ventilaci.

Občanské sdružení Život dětem se Samíkovi rozhodlo společně s deníkem Blesk a projektem Srdce pro děti pomoci. Samík dostal speciální zdravotní kočárek v hodnotě 78 254,- Kč, který kromě dalších předností umožňuje umístění plicního ventilátoru, který je pro něj nezbytnou součástí života.

Srdečně Samíkovi přejeme, aby se jeho zdravotní stav zlepšil a současně srdečně děkujeme mamince a tatínkovi za krásné poděkování, o které se s vámi dovolujeme podělit.

 

 

 

... celý článek
30.6.2010

Šestiletý Lukášek umírá, pomozte společně s námi

Manželé Lukáš (26) a Zuzana (33) Fliegerovi z Vrbic na Nymbursku se moc těšili na narození prvního dítěte. Když se to povedlo, byli tak šťastní… Dnes je Lukáškovi šest let, směje se, hraje si s mladším bráškou Tomáškem (19 měsíců). Jeho rodiče ale prožívají nepopsatelnou bezmoc. Lukášek má totiž extrémně vzácnou nemoc, kvůli které je dopředu odsouzen k pomalému umírání.

Lukášek přišel na svět v roce 2004. „Byl chtěný, plánovaný a moc jsme se na něj těšili. Najednou ale začal mít nejrůznější problémy. Objevila se deformace páteře, bolesti kloubů, nemoc očí a další zdravotní komplikace,“ řekla maminka Zuzana Fliegerová. Rodiče dítěte vůbec nic netušili.


Diagnóza: Mukopolysacharidóza


Letos v lednu jim ale lékaři oznámili zdrcující zprávu: jejich syn je nevyléčitelně nemocný. Kvůli životně důležitému enzymu, který mu v těle chybí, Lukáškovi postupně selžou játra, slezina, mozek i srdce.Přestane chodit, jíst a nakonec po nepopsatelném utrpení zemře. Má totiž mukopolysacharidózu – onemocnění látkové výměny, které se zatím nedá vyléčit. Děti jako on se dožívají maximálně deseti let...


"Je strašně vědět, že Lukáškovi nemůžeme pomoci, řekla maminka"


Lukášek je věčně rozesmátý kluk, který na první pohled prožívá bezstarostné dětství. Jeho rodiče jsou ale zoufalí. Každý týden jezdí se synkem do nemocnice na biochemickou terapii. Jsou to pětihodinové a pro Lukáška velmi vyčerpávající infuze.


„Je strašné pořád lhát, přetvařovat se, a přitom vědět, že Lukáškovi nemůžeme nijak pomoci. Ví jen, že má nějaké zdravotní problémy, které léčíme,“ dodala chlapcova maminka Zuzana Fliegerová a jen těžko zadržovala slzy.


Co je to mukopolysacharidóza


Je to dědičné onemocnění látkové výměny, které je způsobeno absencí životně důležitého enzymu v buňkách. To má za následek hromadění škodlivých látek (například močoviny) v játrech, slezině, srdci či mozku a dochází k jejich selhání. Je nesnadné nemoc odhalit v její první fázi, obtíže nastávají obvykle mezi třetím až šestým rokem života.


„Malý pacient se postupně stává inkontinentním, ztrácí rozumové a pohybové schopnosti, polykací reflex a je schopen přijímat potravu jen speciální sondou voperovanou přímo do žaludku. Přestává reagovat na běžné podněty a umírá,“ popsal zákeřnou chorobu předseda Společnosti pro mukopolysacharidózu (MPS) Jan Michalík. Počet nemocných dětí v Česku se odhaduje na několik desítek.


Smrtelnou nemocí se zabývá několik vědeckých týmů


Vědecké týmy v řadě zemí světa uvažují o čtyřech způsobech možné léčby zákeřné mukopolysacharidózy. Nejdostupnější formou je v současnosti transplantace kostní dřeně. „Je možné ji ale aplikovat jen u některých typů nemoci a obvykle do 1,5 až 2 let dítěte,“ řekl Blesku přednosta Ústavu dědičných metabolických poruch Viktor Kožich.


Další možností je genová terapie, založená na vnášení neporušeného genu do buněk tkání, které by opravily poškozený genetický kód. Metoda je ale zatím jen ve fázi výzkumu a testuje se na zvířatech.


Enzymová terapie je založená na dodávání enzymu, který v těle chybí. „Není problém ho vyrobit, ale vymyslet způsob, jak by ho dokázalo přijmout celé tělo,“ uvedl Kožich. Ne každý enzym dokáže překonat krevní bariéru mozku, a nemůže tak zabránit dalšímu poškozování centrálního nervového systému.


Zamezení přísunu látek, které způsobují střádání, do buňky by mohlo pro nemocné děti v budoucnu znamenat velkou naději. Vědci jsou ale ve fázi, kdy přísunu látek do buňky dokáží zabránit, ale do buňky se tím pádem nedostane ani to, co je nezbytné pro její funkci.

 

... celý článek
19.6.2010

Postižená Terezka má radost z nové klávesnice

Občanské sdružení Život dětem díky laskavým lidem potěšilou malou Terezku.

 

Poděkování rodičů:

 

České Budějovice 19. 6. 2010


Věc:   Poděkování za pomoc při pořízení speciální klávesnice

Dovolte, abychom touto cestou poděkovali vašemu občanskému sdružení Život dětem za poskytnutí finančního daru na pořízení speciální klávesnice pro postižené pro naši dcerku Terezku Votavovou. Terezka měla z klávesnice obrovskou radost, možnost psát na počítači měla teprve s touto speciální klávesnicí, která je velká a přehledná. Motoricky i vizuálně ji zvládá výtečně z čehož má neskutečné potěšení a my s ní.

... celý článek
13.6.2010

Další golfový turnaj, tentokráte poblíž města Liberec pomáhal kriticky nemocným dětem na Jednotce intenzivní péče

V malebné krajině poblíž města Liberec v Golfovém Resortu Ypsilon proběhl v pátek 11. června již čtvrtý golfový turnaj, který je součástí GPA Golf Tour 2010. Krásné a slunečné počasí, které panovalo po celý den, potěšilo nejen pořadatele Tour, ale také hráče a o.s. Život dětem.

Formou vložené soutěže "Trouble shot" měli hráči opět možnost prostřednictvím o.s. Život dětem pomoci kriticky nemocným dětem na JIP Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze 2. Každý z účastníků turnaje si mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 200 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Velice nás potěšilo, že si někteří hráči opakovaně zakoupili více míčků, a tím více přispěli do charitativního banku. Jeden s hráčů dokonce přispěl částkou ve výši 4 000,- korun. Touto cestou získalo o.s. Život dětem částku 24.600 Kč.
Společně s finančním výtěžkem z turnaje v Kunětické Hoře, Telči a Konopišti se jedná o celkovou částku 80.000 Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobila Keramická dílna rodiny Šmikmátorových s dětmi. Netradiční výhry od dětí hráče opětovně velmi potěšily. Někteří z hráčů, kteří získali poháry z předcházejících turnajů, si již zakládají malou sbírku ručně zpracovaných originálů.

Finanční výtěžek ze všech jednotlivých turnajů v rámci celé GPA Golf Tout 2010 bude věnován na zakoupení speciálního resuscitačního lůžka pro Jednotku intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

Organizátorům GPA Golf Tour 2010 i všem hráčům srdečně děkujeme za pomoc a těšíme se na další turnaj, který proběhne v pátek 25. června na golfovém hřišti Dýšina.

Představení GPA Golf Tour 2010:

Společnost GPA připravila pro rok 2010 jiţ třetí pokračování úspěšné série golfových turnajů GPA GOLF TOUR. Pravidelně se jí účastní zástupci a sponzoři z řad velkých finančních institucí a dalších významných firem.

Tváří GPA GOLF TOUR 2010 se stala půvabná Gábina Partyšová, která je zároveň oblíbenou a vtipnou moderátorkou části golfových turnajů v rámci celé Tour.  Moderování na golfovém turnaji na Konopišti se ujala Eva Aichmajerovou a v golfovém resortu Ypsilon nedaleko města Liberec Leila Abbasová.

... celý článek
12.6.2010

Jihomoravská plynárenská s o.s. Život dětem pomáhala dětskému oddělení nemocnice Kroměříž

Jihomoravská plynárenská a.s. ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem pomáhala také dětskému oddělení Kroměřížské nemocnice a.s.. Dětské oddělení obdrželo ultrazvukový inhalátor OMRON NE-U17 a tři kusy prstového přenosného pulzního oxymetru C32 v celkové hodnotě 40 000 Kč.

Slavnostní předání se konalo za velmi příjemné atmosféry dne 11. června 2010 v 11,00 hod. přímo  v prostorách dětského oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. (Havlíčkova 660/73, 767 55 Kroměříž).

Profesionální ultrazvukový inhalátor Omron NE – U17 je určen pro zvlhčování dolních i horních cest dýchacích a inhalaci lékových forem.
Aerosolová terapie pomocí inhalátorů umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Používá se pro efektivní léčbu chronických onemocnění plic a umožňuje snížit frekvenci záchvatů astmatu. Vysoce výkonný ultrazvukový inhalátor dokáže nebulizovat medikament ve velmi jemnou mlžinu s průnikem hluboko do plic. Piezoelektrický krystal produkuje vlnění vysoké intensity rozrušující molekulární vazby. Medikament se převádí na formu aerosolové emise, ta je proudem vzduchu z ventilátoru přenášena k pacientovi. Voda je zde přenosovým mediem, medikament se aplikuje do kalíšku. Inhalace 3ml fysiologického roztoku probíhá v průměru 4-6 minut. Součástí přístroje je ústní a nosní náústek, maska a hadice. Horní barevný regulátor zajišťuje plynulou regulaci průtoku mlžiny a současně i velikost částic. Velikost částic je 0,5 až 8 mikronů, v průměru 3,5u. Inhalátor se vyznačuje výkonným a tichým chodem, jedná se o kvalitní a bezporuchový přístroj v hodnotě 29 040 Kč.

Přenosný prstový pulsní oxymetr C 32 je snadno ovladatelný výkonný bateriový přístroj umožňující široké použití. Pulsní oxymetr C32 je přenosný, neinvazivní přístroj k měření saturace kyslíku tepenného hemoglobinu (SpO2) a tepové frekvence.  Není určen pro dlouhodobé monitorování pacienta. Nevyžaduje žádnou kalibraci ani údržbu, pouze výměnu baterií.
Provoz prstového pulsního oxymetru je jednoduchý a pohodlný. Prstový pulsní oxymetr je rozměrově malý, lehký (celková váha je cca 50 g včetně baterií) a pohodlný na přenášení. Spotřeba energie je nízká a dvě baterie vydrží v provozu až 30 hodin. Jestliže jsou baterie již příliš vybité, aby byl možný normální provoz prstového pulsního oxymetru, zobrazí se upozornění ve vizuálním okně. Prstový pulsní oxymetr se automaticky vypne, jestliže více než 8 sekund není žádný signál.

Hodnota jednoho kusu pulsního oxymetru je 3 564 Kč.

... celý článek
12.6.2010

Dětské oddělení nemocnice Kyjov získalo od o.s. Život dětem a Jihomoravské plynárenské, a.s. infúzní techniku v hodnotě 60.000,- Kč

Jihomoravská plynárenská a.s. ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem darovala dětskému oddělení Nemocnice Kyjov infuzní pumpu ARGUS A707 a dávkovač léků ARGUS A606S v celkové hodnotě 60 000 Kč.

Slavnostní předání se uskutečnilo dne  10. 6. 2010 v 11,00 hod. v prostorách dětského oddělení Nemocnice Kyjov (Strážovská 1247, 697 33 Kyjov).

Infuzní pumpa ARGUS A707
Infuzní volumetrická pumpa slouží pro intravenózní podávání léčiv, výživy, případně krevních transfúzí. Pumpy jsou vybaveny kalibračním programem pro přesné dávkování. Jsou vybaveny detektorem tlaku a vzduchových bublin. Režim "výpočty" a "profil dávkování" zvyšuje komfort obsluhy.
Velký osvětlený displej ukazuje rychlost infúze, množství podaného roztoku, systém provozu, případně alarmovou situaci. Vedení funkcemi a příčiny alarmu jsou zobrazovány textovými zprávami.
Tato infuzní pumpa se vyznačuje snadnou obsluhou, vysokou spolehlivostí, bezpečností a nízkými náklady na jednorázový spotřební materiál.

Lineární dávkovač léků ARGUS A606S
Jedním z přístrojů, bez nichž se moderní intenzivní medicína dnes takřka neobejde, je lineární dávkovač pro jednotky intenzívní péče a anesteziologicko-resuscitační oddělení.
Lineární dávkovač, někdy také nazývaný injekční pumpa, je vlastně „chytrý, přesný a bezpečný pohon injekční stříkačky“, který je schopen podat rovnoměrně léčebnou dávku, a to v objemu od 0,01 ml až do 999,9 mililitrů za hodinu. Velmi přesné podávání léků i při minimálních aplikovaných objemech je nezbytné u nezralých a nedonošených dětí. Přístroj umožňuje také předejít neúmyslnému podání dávky léčiva při výměně injekční stříkačky a to bez přerušení cyklu. Značně tak ulehčuje práci personálu, výrazně minimalizuje rizika komplikací a chrání před chybami v dávkování léčiv.

RWE
je třetí největší evropskou energetickou skupinou se sídlem v Německu. Hlavními trhy RWE jsou Německo a střední a východní Evropa. Společnost zásobuje energií celkem 44 milionů zákazníků.
Společnosti skupiny RWE v ČR organizačně patří pod divizi RWE AG. Řídicí společností v České republice je společnost RWE Transgas, jejímiž hlavními obchodními aktivitami jsou dovoz zemního plynu a obchod se zemním plynem.
Do skupiny RWE v ČR patří regionální plynárenské společnosti: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská, zaměřené na prodej zemního plynu koncovým zákazníkům.

... celý článek
10.6.2010

Moderní technika v hodnotě 1.161.174,- Kč pomáhá kriticky nemocným dětem


Všeobecná fakultní nemocnice v Praze již řadu let spolupracuje s Občanským sdružením Život dětem, které pomáhá zajišťovat finanční prostředky na nákup zdravotnických přístrojů a techniky a to především pro Kliniku dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.

Celková částka za zdravotnické přístroje a vybavení pro Jednotku intenzivní a resuscitační péče na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK již přesáhla 18,5 milionů Kč. Převážná část darovaných přístrojů byla hrazena díky laskavé, široké veřejnosti – občanů hlavního města Prahy, kteří si v rámci tradičních sbírek o.s. Život dětem, známých pod názvem „Srdíčkové dny“, zakoupili drobné symbolické předměty v tak velké míře, že sdružení mohlo přístrojové zařízení zakoupit jednak ve velice krátkém časovém horizontu, ale především v tak vysoké kvalitě a množství, které odpovídá celková hodnota. Neodmyslitelnou měrou na nákup přístrojů přispěly i renomované společnosti sídlící v našem hl. městě.

8.6.2010 občanské sdružení Život dětem klinice slavnostně předalo další tři špičkové přístroje v celkové hodnotě 1 651 174,-Kč. Inkubátor Giraffe Omnibed, plicní transportní ventilátor Oxylog 3000 a Infant Flow nasální CPAP systém. Slavnostní předání proběhlo za velmi příjemné atmosféry přímo v prostorách kliniky. Předání se zúčastnili zástupci významných dárců, lékaři, novináři a další hosté.

Více informací o přístrojích:


Inkubátor Giraffe Omnibed v hodnotě 860 701,- Kč
Jedná se o přístroj respektive lůžko pro novorozence, které umožňuje ošetřování těžce nemocných novorozenců a to včetně novorozenců s nízkou a extrémně nízkou porodní hmotností (váhová kategorie 500-1000g) vyžadujících intenzivní nebo resuscitační péči. V současnosti je to jeden z nejmodernějších inkubátorů, který splňuje nejnáročnější podmínky jak pro pacienta, tak pro zdravotnický personál.

Umožňuje nejen ošetřování pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci, ale i provádění eventuelních operačních zákroků. Jednoznačně přispěje k dalšímu zvýšení kvality péče a snížení novorozenecké úmrtnosti

Hodnota daru činí 860 701,- Kč. Inkubátor Giraffe Omnibed byl zakoupen z výtěžku nedávného benefičního večera Bona Mente, který se uskutečnil k desátému jubilejnímu výroční o.s. Život dětem v Divadle Hybernia v Praze a v přímém přenosu na TV Barrandov. Finanční prostředky byly získány dárcovskými SMS - laskavou veřejností a současně dary od sponzorujících společnostmi, ke kterým patří: Alzasoft, a.s., Seznam.cz a.s., Glatzova & Co., v.o.s., Domatech Production, s.r.o., ACTIVA, spol. s.r.o., Eagle Golf, s.r.o.., Ing. Olga Marholová a Lucie Štěpánková.

Více informací o inkubátoru:
Giraffe™ Omnibed™ je unikátní kombinované zařízení spojující užitné vlastnosti inkubátoru a vyhřívaného lůžka. Otočné polohovatelné otáčecí, naklápěcí a vysouvací lůžko umožňuje pohodlný přístup pro všechny výkony. Cílem zařízení je minimalizovat jakékoliv rušivé vlivy pro novorozence a nedonošence během jejich léčby.
Přístroj lze vysunutím víka inkubátoru změnit během několika sekund ve vyhřívané lůžko s radiačním zářičem. Dvojité stěny inkubátoru a speciální usměrňovače proudu vzduchu eliminují tepelné ztráty na minimum a udržují maximální tepelnou stabilitu i během manipulace se zařízením. Přístroj je vybaven prostorem pro uložení rentgenové kazety a systémem vah. Mikroprocesorem řízené vnitřní klima inkubátoru, všechny důležité provozní stavy, nastavované a měřené hodnoty jsou zobrazeny na integrovaném centrálním monitoru. Usnadnění obsluhy a údržby umožňuje pohodlný přístup ze tří stran. Součástí systému je možnost připojení i monitoru vitálních funkcí.

Transportní ventilátor Oxylog 3000 s příslušenstvím v hodnotě 406 439,- Kč.
Dýchání je jedna ze základní životních funkcí. Pokud je dýchání dítěte nedostatečné, je třeba ho nahradit či podpořit umělou plicní ventilací. Během pobytu na jednotce intenzivní a resuscitační péče je dětský pacient připojen k ventilátoru, tedy přístroji pro umělou plicní ventilaci. Tyto ventilátory mohou funkci plic zcela nahradit nebo podle stavu pacienta jen podpořit. U dětí, kterým selhává dýchání, může docházet k mnoha dalším komplikacím.
Často je třeba dítě transportovat na vyšetření na jiné pracoviště, např. k vyšetření CT (computerová tomografie), MRi (mangetická rezonance) nebo na operační sál. Dětský pacient se selhaným dýcháním potřebuje umělou plicní ventilaci samozřejmě i během transportu. Většina transportních ventilátorů je konstruována pro dospělé a není vhodná pro nejmenší děti. Je pak nutné měnit způsob umělé plicní ventilace a transport může být pro dítě i nepříjemný. Transportní ventilátor Oxylog 3000 plus je novou nadějí pro nemocné děti. Tento ventilátor splňuje přísná kritéria pro umělou plicní ventilaci dětí. Lze ho použít u dětí v kojeneckém věku i u dospívajících. Poskytuje dítěti téměř stejnou kvalitu ventilační podpory, jako klasický přístroj.
Je vhodný pro transport ventilovaného pacienta na vyšetření, je možné ho použít při zajištění pacienta se selhaným dýcháním při převozu do zdravotnického zařízení. Jeho výhodou je i nízká hmotnost a snadná obsluha. Transportní ventilátor Oxylog 3000 plus je moderní přístroj, který významně zlepšuje komfort ventilovaných dětských i dospělých pacientů během nezbytných převozů.

Transportní ventilátor Oxylog 3000 uhradila z převážné části společnosti Agrofert Holding, a.s.. Nezbytné příslušenství uhradili laskaví lidé, ke kterým patří Mgr. Klára Bumbálková a další.

Třetím předávaným přístrojem je přístroj Infannt Flow SiPAP v celkové hodnotě 384 034,10 Kč.
Infant Flow® SiPAP je určen pro ventilační podporu spontánně dýchajících novorozenců a novorozenců s nízkou porodní hmotností s projevy dechové nedostatečnosti. Přístroj má několik předností, pro které je nyní stále ve větším měřítku používán. Hlavním důvodem je neinvazivnost. Pacient, který je v dechové nedostatečnosti nemusí být intubován, tzn. není mu zavedena kanyla do průdušnice, ale požadovaný přetlak je aplikován přes nosní kanylky nebo přes nosní masku. Jeho použitím se snižuje riziko vzniku chronického plicního postižení. Speciální systém průtoku plynů umožňuje významné snížení dechové práce, což je pro novorozence velmi významné.
Finanční prostředky na zakoupení přístroje pro ventilační podporu sdružení získalo ze společného charitativního projektu zaměstnanců společnosti Eurest, spol. s.r.o. Jedná se o krásný projekt, který JIP pomáhá již čtyři roky.
Celková cena předávaných přístrojů činí 1 651 174,- Kč.

Nynější dary navazují na pomoc, kterou občanské sdružení Život dětem poskytlo Klinice v předcházejících letech. Jednalo se o monitorovací systém v hodnotě 6 480 000,- Kč, ventilátory pro umělou plicní ventilaci Evita XL v hodnotě 7 415 880,- Kč, infuzní techniku, inkubátor, výhřevná lůžka a další potřebné přístroje. Celkem neonatologická JIP Kliniky dětského a dorostového lékařství obdržela přístrojové vybavení v neuvěřitelné hodnotě 18 586 613,20- Kč.

Na TK byli přítomni:

MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA, zastupující ředitel VFN v Praze
Prof. MUDr. Tomáš Zima, děkan 1.LF UK, – pár slov za 1.LF UK
prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc., - přednosta kliniky
MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář kliniky
MUDR. Václav Vobruba –
Anna Strnadová, ředitelka sdružení Život dětem
Ing. Květuše Čelikovská, odbor sociální péče a zdravotnictví Magistrátu hl. města Prahy,
Ing. Jan Jiran, výkonný ředitel společnosti Eurest spol. s.r.o.
Ing. Daniel Rubeš, ředitel HR Agrofert Holding, a.s.
Mgr. Rita Gabrielová – tisková mluvčí společnosti Seznam.cz a.s.
JUDr. Vladimíra Glatzová, partner advokátní kanceláře Glatzová & Co., v.o.s

... celý článek
7.6.2010

Neonatologická JIRP obdrží přístroje v hodnotě 1.651.174,- Kč

Kriticky nemocným novorozencům s nízkou porodní hmotností, donošeným novorozencům, kojencům a dětem pomohou zachraňovat životy tři špičkové přístroje, Inkubátor Giraffe Omnibed, plicní transportní ventilátor Oxylog 3000 a Infan Flow nasální CPAP systém v celkové hodnotě 1.651.174,- Kč. Tyto přístroje slavnostně daruje za účasti pana primátora Pavla Béma občanské sdružení se symbolickým názvem Život dětem Jednotce intenzivní a resuscitační péče z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze na Karlově dne 8.června 2010 od 11.hod. přímo v prostorách kliniky.

Přístroje občanské sdružení zakoupilo díky přispění laskavých lidí, společností a podpoře pana primátora a Magistrátu hl. města Prahy.

 

... celý článek
24.5.2010

Pětiletý Románek Šavara má nový zdravotní kočárek

Pětiletý Románek je nevidomý, po prodělané mozkové obrně ležící, epileptik a jeho mentální vývoj se zastavil na úrovni šesti měsíců. Narodil se předčasně ve 26. týdnu těhotenství jako první z dvojčat s váhou pouhých 710 g. Jeho sestřička Nikol, bohužel, ve třech měsících zemřela. Po roce se Šavarovým narodila, naštěstí zdravá, dcera Julie, která dodává rodině sílu, optimismus a naději.

Dnes i po prodělané operaci neprůchodnosti střeva má Románek velké problémy s příjmem potravy (veškerá potrava musí být drcena na kaši) a nyní váží necelých 12 kg.
Románek byl uznán posudkovým lékařem z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu osobou dlouhodobě těžce zdravotně postiženou (míra postižení 80 – 100%). Románkův zdravotní stav je trvalý.

Když Románek vyrost z klasických dětských kočárků, pořídili mu rodiče kočárek speciální, aby mohli společně nadále vykonávat procházky po okolí Halenkovic, podniknout mnoho výletů a v neposlední řadě využívat kočárek v Jánských Lázních, které s Románkem každoročně navštěvují.

Bohužel, s přibývajícím věkem a váhou začal být tento kočárek Románkovi těsný. Po třech letech jeho užívání Románkovi vznikl nárok u VZP na částečnou úhradu kočárku nového. Celková cena skládacího rehabilitačního kočárku TOM 5 Streeter, který byl pro Románka speciálně vyroben, činila 56.666 Kč, pojišťovna hradila částku 21.000 Kč, zaměstnavatel pana Šavary, společnost Barum Continental, poskytl 8.000 Kč. Bylo třeba získat ještě 27.666 Kč.

Díky projektu „Žena-in.cz pro Život dětem“ bylo na sbírkovém účtu o.s. Život dětem pod variabilním symbolem 2323 shromážděno celkem 32.705 Kč. Na úhradu kočárku pro Románka bylo použito 27.666 Kč, částka 5.039 Kč bude poskytnuta dalšímu podobně postiženému dítěti, jehož příběh bude zveřejněn na www.zena-in.cz.

Poděkování patří redakci magazínu Žena-in.cz, která darovala částku 10.000 Kč a dále těmto čtenářkám a čtenářům magazínu, díky kterým je nyní Románkův život a život celé jeho milující rodiny o mnoho bohatší: Jindřiška Lautnerová, Jarmila Šlegrová, Eva Rybáková, Olga M. Bednarikova, Petr Kesl, Pavlína Mikulikova, Monika Lněníčková, Dana Kratochvílová, Ph.D. Lenka Juklová, Růžena Hreníčková, Lenka Hudrhaltová, Alena Kolaříková, Petra Bradáčová, Eva Kočí, Anna Kyselková, Eva Procházková, Pavla Grackova, Ing. Martina Škárová, Markéta Černá, Zuzana Vyhnálková, Jana Tomečková, Roman Juřička, Lenka Burdová, Jiřina Říhová, Eva Klabačková.

Všem ještě jednou srdečně a s úctou děkujeme a Románkovi a celé jeho rodině přejeme mnoho krásných výletů a zážitků, které si nyní v novém kočárku může dopřát.

... celý článek
21.5.2010

Dream-Roadshow 26.5.2010 na parkovišti OC Letňany v Praze

Vážení a milí, dovolujeme si vás pozvat na  krásnou akci - Dream-Roadshow, která se koná ve středu 26.5.2010 na parkovišti OC Letňany v Praze. Hlavní atrakcí jsou hodinové pronájmy exklusivních vozů. Třikrát během dne se vám představí světový rekordman motokaskadér Josef Sršeň. Budete mít možnost projížďky v Hummerech. Dále vás čeká kolový park Author gang (Martin Nogol - mistr světa a několikanásobný mistr Evropy ve freestyle scooter, David Foglar a Mátěj Nepraš - BMX, Zdeněk Nepraš - MTB).

- úžasná kadeřnicko-taneční show Jiřího Kožíška a kadeřnictví Oskar
- atrakce pro děti
- zpěvačka Lucie Junková
- dívčí tanečně-pěvecká skupina Don\\.t Be Dolls, klučičí hip-hopeři Dancers
For You-D4U
- motocykly, skůtry a čtyřkolky Yamaha
- paintball
- bohatá tombola (Ferrari a Porsche na den, Yamaha na víkend, bělení zubů, oblečení...)
- herní konzole a simulátory
- moderátoři, občerstvení a samozřejmě také naše občanské sdružení Život dětem se soutěžemi a  dárky pro děti.

Akce trvá od 9.00 do 19.00hod. a možná i déle - v případě zájmu a dobrého počasí, čekejte party time!

K hodinovým pronájmům exklusivních vozů za velmi výhodných podmínek získáte více informací na www.dreamroadshow.cz.

 

 

 

... celý článek
10.5.2010

Další golfový turnaj, tentokráte poblíž města Telč pomáhal kriticky nemocným dětem

V malebné krajině poblíž města Telč, které inspirovalo básníky, okouzlilo malíře a zaujalo filmové režiséry, proběhl v pátek 7. května druhý golfový turnaj, který je součástí GPA Golf Tour 2010. Přes aprílové počasí, které nás všechny v posledních dnech provází, se počasí umoudřilo a potěšilo tak nejen zástupce o.s. Život dětem a organizátory, ale hlavně hráče.

Formou vložené soutěže "Trouble shot" měli hráči opět možnost prostřednictvím o.s. Život dětem pomoci kriticky nemocným dětem. Každý z účastníků turnaje si mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 200 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Velice nás potěšilo, že si někteří hráči opakovaně zakoupili více míčků, a tím více přispěli do charitativního banku. Touto cestou získalo o.s. Život dětem částku 19.900 Kč.
Společně s finančním výtěžkem z turnaje v Kunětické Hoře se jedná o celkovou částku 32.400 Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobily děti z Keramického studia Praha. Netradiční výhry od dětí hráče velmi potěšily. Někteří z hráčů, kteří získali poháry od dětí také z turnaje v Kunětické Hoře si již založili malou sbírku ručně zpracovaných originálů.

Finanční výtěžek ze všech jednotlivých turnajů v rámci celé GPA Golf Tout 2010 bude věnován na vybudování nového boxu na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

Organizátorům GPA Golf Tour 2010 i všem hráčům srdečně děkujeme a těšíme se na další turnaj, který proběhne v pátek 28. května na golfovém hřišti Konopiště – Radecký course.

Představení GPA Golf Tour 2010:

Společnost GPA připravila pro rok 2010 jiţ třetí pokračování úspěšné série golfových turnajů GPA GOLF TOUR. Pravidelně se jí účastní zástupci a sponzoři z řad velkých finančních institucí a dalších významných firem.

Tváří GPA GOLF TOUR 2010 se stala půvabná Gábina Partyšová, která je zároveň oblíbenou a vtipnou moderátorkou celé Tour.

Díky sponzorům a partnerům Tour se mohou hráči těšit na zajímavé ceny, mezi které patří mimo jiné i postupová místa na zahraniční turnaje. Soutěží se nejen o nejlepší výsledky mezi jednotlivci, ale i o vítěze mezi všemi zúčastněnými družstvy.

... celý článek
8.5.2010

Šestileté Michalce pomáhá polohovací zařízení

Občanské sdružení Život dětem pomohlo malé Michalce k zakoupení speciálního polohovacího zařízení. Tato pomoc byla možná díky sbírkovému projektu tzv. Srdíčkovému dni, který proběhl v prosinci loňského roku 2009. Sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje všem laskavým lidem, kteří si zakoupili drobný předmět sdružení a tím pomohli nejen Michalce, ale dalším vážně nemocným a postiženým dětem v České republice. Michalce sdružení přeje vše nejlepší a mnoho pokroků s novým zařízením. Srdečné poděkování patří také statečné mamince Michalky, která se krásně o svou dceru stará a je neustále plná optimismu a síly. Současně děkujeme za krásné poděkování, které jsme od maminky Michalky obdrželi a dovolujeme se s vámi o toto krásné vyjádření podělit.

Poděkování maminky Michalky.

V dnešní moderní době se vyskytuje velmi rozšířený trend všeobecné nespokojenosti vůči všem a všemu.Ti co nemají zaměstnání,stěžují si na nedostatek pracovních příležitostí,ti co jej mají zase na nízký plat.Stěžují si mladé maminky,stěžují si důchodci,stěžují si téměř všichni,na každého a všechno.

I já bych mohla patřit do této kategorie neustálých stěžovatelů a troufám si říci,že na rozdíl od většiny bych měla i pádný důvod.Do dnešního dne žehrat na osud a stále do kola si pokládat otázku,která začíná tím pověstným:,, Proč zrovna já…“?A proč tedy zrovna já?Protože se mi místo toužebně očekávaného zdravého miminka narodila těžce postižená dcera.

Je to už téměř šest let,kdy se mně i celé naší rodině od základů změnil celý život.Nádherná budoucnost a rozsáhlé plány se během jediného dne rozsypaly,jako domeček z karet.Stála jsem nad tou hromádkou a klidně přiznám,že naprosto bezradná.Nikdo se mě neptal,zda to takhle chci,zda jsem připravená na ránu osudu,kterou mi život nachystal.I já jsem si prošla fází vět,které začínají slovem“proč i já měla pocit,že můj život právě skončil.“

Naštěstí už dnes, po těch téměř šesti letech můžu říci,že já do kategorie notorických stěžovatelů nepatřím.Brzy jsem totiž pochopila,že lamentováním nad nepřízní osudu nic nevyřeším a hlavně už vůbec nepomůžu svojí dcerce,která mě prostě potřebovala.Krůček po krůčku jsem se učila tomu,jaký je život s postiženým miminkem,batoletem,dnes už vlastně předškolákem,i když svým způsobem miminkem stále. Na naší cestě nečekalo tolik krásných věcí,které běžně maminky se zdravými dětmi potkávají. Naopak,nás provázeli a vlastně provázejí stále především lékaři,rehabilitace,lázeňský pobyty,shánění různých kompenzačních pomůcek a jiné podobné záležitosti,o kterých nemají rodiče zdravého dítěte ani ponětí.Tisíckrát už jsem řekla,že nemůžu dál a tisíckrát se pokaždé opět zvedla,abych tady byla pro svou milovanou dceru,která mě potřebuje.Myslím si, že pravou zkoušku dospělosti jsem nevykonala na závěr středoškolského studia,ale vlastně,až teď.Nedokážu to slovo ,,teď“přesně specifikovat,ale už nějakou dobu mám prostě pocit,že jsem to všechno zvládla,že jsem obstála ve zkoušce nejtěžší.Už si nemyslím,že můj život skončil narozením postiženého dítěte.

Dnes už vše vidím z jiné stránky,v duchu hesla,,vše zlé,je pro něco dobré“.Poznala jsem samu sebe,objevila skryté rezervy,pochopila,že člověk musí k životu a hlavně zdraví,přistupovat s obrovskou pokorou.

Víc,než kdy dříve jsem si ale uvědomila ještě jednu věc.Veškeré rány osudu se mnohem lépe snáší,pokud na ně člověk není sám.A my sami nejsme.Máme kolem sebe spoustu lidí,ať už mezi lékaři,jinými zdravotními pracovníky,či jen,,obyčejnými“úředníky a přáteli,kteří nás v tom nenechali a snaží se nám pomáhat a vycházet vstříc tak,aby nám naší situaci maximálně pomohli ulehčit.

... celý článek
6.5.2010

GPA Golf Tour 2010 pomáhá kriticky nemocným dětem

Za krásného slunečného počasí proběhl v pátek 30. dubna první golfový turnaj v areálu Kunětická Hora, který je součástí GPA Golf Tour 2010.

Formou vložené soutěže "Trouble shot" měli hráči i hosté možnost prostřednictvím o.s. Život dětem pomoci kriticky nemocným dětem. Každý z účastníků turnaje si mohl zakoupit jeden míček v hodnotě 100 Kč, kterým "Trouble shot" zahrál. Velice nás potěšilo, že si někteří hráči zakoupili více míčků, a tím více přispěli do charitativního banku. Touto cestou získalo o.s. Život dětem celkovou částku 12.500 Kč.

Vítězové jednotlivých kategorií i vložených soutěží navíc obdrželi krásné keramické poháry, které pro ně vyrobili děti z Keramického studia Praha. Netradiční výhry od dětí hráče velmi potěšili a byly přijaty s nadšením.

Finanční výtěžek ze všech jednotlivých turnajů v rámci celé GPA Golf Tout 2010 bude věnován na vybudování nového boxu na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

Organizátorům GPA Golf Tour 2010 i všem hráčům srdečně děkujeme a těšíme se na další turnaj, který proběhne již v pátek 7. května v Telči.

Představení GPA Golf Tour 2010:

Společnost GPA připravila pro rok 2010 jiţ třetí pokračování úspěšné série golfových turnajů GPA GOLF TOUR. Pravidelně se jí účastní zástupci a sponzoři z řad velkých finančních institucí a dalších významných firem.

Tváří GPA GOLF TOUR 2010 se stala půvabná Gábina Partyšová, která je zároveň oblíbenou a vtipnou moderátorkou celé Tour.

Díky sponzorům a partnerům Tour se mohou hráči těšit na zajímavé ceny, mezi které patří mimo jiné i postupová místa na zahraniční turnaje. Soutěží se nejen o nejlepší výsledky mezi jednotlivci, ale i o vítěze mezi všemi zúčastněnými družstvy.

V této chvíli je pro rok 2010 časově upřesněno 14 golfových turnajů v rámci České republiky a Rakouska, plus třídenní finále formou cutu.

... celý článek
5.5.2010

Novorozenecké oddělení Nemocnice ve Znojmě obdrželo inkubátor a monitor vitálních funkcí v celkové hodnotě 258.500,- Kč

AWD nadace Pomoc dětem ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem darovala neonatologickému oddělení Nemocnice Znojmo novorozenecký inkubátor Isolette C2000 a monitor vitálních funkcí Gamma XL v celkové hodnotě 258.500 Kč.

Slavnostní předání se uskutečnilo dne 28. dubna 2010 v 11:00 hod. v prostorách dětského oddělení nemocnice Znojmo (Jana Janského 11, 669 02 Znojmo).


Inkubátor Isolette C 2000 je nejlepším prostředím pro péči o nejmenší nedonošené novorozence s vyspělou elektronickou regulací, monitorováním teploty, vlhkosti a koncentrace kyslíku. Ovládací panel Isolette, s přehledným EL displejem, kontroluje všechny funkce inkubátoru.
Unikátní obousměrné proudění, aktivně ohřívající stěny víka inkubátoru a redukující tepelné ztráty vzniklé vyzařováním, a to dokonce více než konvenční víka s dvojitou stěnou. Inkubátor zároveň umožňuje použít i vysokou relativní vlhkost bez ztráty viditelnosti do inkubátoru.
Tento typ má více prostoru než v jiných inkubátorech, což je vhodné v případě požadavku na společné umístění dvojčat, se zobrazením kožní teploty obou novorozenců na displeji inkubátoru.
Odklápěcí přední a zadní vstupní panel umožňuje týmový přístup k novorozenci. Elektronický kontrolní systém rozpozná otevření vstupních panelů a automaticky zvýší výkon topení a rychlost proudění pro minimalizování tepelných ztrát.

Monitor vitálních funkcí Gamma XL je určen pro monitorování základních životních funkcí, jako je EKG, respirace, saturace, měření neinvazivního tlaku pro novorozence všech váhových kategorií.
Díky své kompaktní konstrukci a komplexním schopnostem monitorování je Gamma XL skvělou volbou pro sledování životně důležitých funkcí u novorozenců. Rychlá možnost nastavení a snadné ovládání umožňují zdravotnickému personálu zaměřovat se na péči o novorozence a nikoliv na samotné zařízení.

AWD Česká republika se stejně jako většina finančně silných společností aktivně věnuje charitativním činnostem. Unikátní je ovšem model financování AWD nadace, který funguje ve všech zemích, kde nadace působí. V AWD totiž pracovníci dobrovolně přispívají na účet nadace 1% svých příjmů.
AWD Stifung Kinderhilfe, tedy AWD nadace Pomoc dětem vznikla 19. ledna 1991 v Hanoveru ve Spolkové republice Německo. Jejím účelem je dobročinná a nezištná pomoc dětem, u kterých jsou bez této pomoci ohroženy šance na existenci a vývoj. Hlavními prioritami nadace je záchrana života, zmírnění nemocí a zlepšení kvality života. Na území České republiky začala AWD nadace Pomoc
dětem působit v roce 2005.

AWD Holding AG je přední společností na evropském trhu správy privátních financí. Služeb AWD využívá více než 2 miliony privátních klientů. AWD působí prostřednictvím více než 6 000 kvalifikovaných privátních finančních poradců a cca 500 poradenských centrech v 8 zemích Evropy, např. v Německu, Velké Británii, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku a dalších zemích střední a východní Evropy.
Do ČR vstoupila společnost AWD v roce 2002 převzetím společnosti Finance.EU, a.s., která se k 1.1.2005 transformovala na AWD Česká republika s.r.o. AWD má v České republice 16 poradenských center. V prosinci 2008 byla vyhodnocena v největším testu poradenství v České republice, který pro časopis Osobní finance zpracovala agentura IPSOS TAMBOR, nejlepší poradenskou firmou. Porazila tak všechny hodnocené banky.

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně děkuje AWD nadaci Pomoc dětem za zakoupení životně důležitých přístrojů pro novorozenecké oddělení Nemocnice Znojmo.

Na Dětském oddělení Nemocnice Znojmo jsou léčeni pacienti s onemocněními, která spadají do odbornosti pediatrie. Je zde poskytovaná standardní diagnostická, léčebná, preventivní a rehabilitační péče akutních, chronických onemocnění a úrazů u dětí od 0 do 19 let.
Neonatologické oddělení Nemocnice Znojmo poskytuje komplexní péči o fyziologické a patologické novorozence a od roku 1996 získalo titul Baby Friendly Hospital.

Na novorozeneckém oddělení se v roce 2009 narodilo 1039 dětí, oddělení má k dispozici 15 lůžek a na jednotce intermediární péče je 5 lůžek. V roce 2009 zde bylo ošetřeno 120 dětí.

... celý článek
2.5.2010

Šimonek dostal cyklovozíček na výlety s rodinou


Šimonek se narodil 1. 9. 2005 koncem pánevním. První dva měsíce byl šťastné miminko a  rodiče také. Jenže potom začal škubat nožičkou a ručičkou. Po návštěvě dětského lékaře bylo rodičům řečeno, že to nic není. Týden na to se záškuby začaly zhoršovat a tak Šimonka tedy pediatr poslal na neurologii. Následovalo EEG, po kterém rodičům neuroložka oznámila, že to na epilepsii nevypadá. Šimonek své první Vánoce prožil v záchvatech a rodina ve velkém strachu.  Přestal pást koníčky, žádný úsměv na jeho tvářičce, hračky ho úplně přestaly zajímat. Při kontrole u neuroložky dostal Šimonek silný záchvat a skončil na JIP, následoval převoz do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde mu byl zjištěný Westův syndrom (nejzávažnější forma dětské epilepsie). Rodičům bylo sděleno, že Šimonek bude mentálně i tělesně postižený! Byl to šok! Nikdo rodině neřekl důvod této diagnózy. Magnetická rezonance, genetické vyšetření vše bylo v pořádku. Šimonek dostal řady antiepileptik, ovšem bez nějakého zlepšení. Stav chlapečka byl velmi špatný, jen ležel v postýlce, na nic nereagoval a byl jako hadrová panenka. Po nasazení kortikoidů se záchvaty trošku zmírnily a na jaře byl Šimonek konečně doma. Šimon začal rehabilitace Vojtovou metodou, Bobath koncept a jeho vývoj šel pomaloučku dopředu, ale každý záchvat ho zase vrátil zpět. V roce a půl podstoupil měsíční hormonální léčbu v Thomayerově nemocnici v Praze, která byla úspěšná! Šimonek byl rok bez záchvatů, během kterého pilně cvičil Bobatha. Jeho psychický vývoj se zlepšoval a byl opět šťastný chlapeček. Ve třech letech začal sám sedět. Záchvaty začaly opět zlobit, jsou slabší, ale hlavně ho nebrzdí ve vývoji. Nyní má Šimon 4 roky, velmi se snaží jít psychicky i fyzicky dopředu. Chlapeček nemluví, sám se nenapije ani nenají, je celkově odkázaný na celodenní péči. Jediným zdrojem příjmu rodiny je výdělek tatínka. Maminka je doma a pečuje o Šimonka. Kompenzační pomůcky pro Šimonka jsou finančně náročné a pojišťovny bohužel platí malou část.

... celý článek
12.4.2010

Děti z dětských domovů a děti, které se léčí na lůžkových odděleních v nemocnicích se mohou těšit na krásné knížky

Děti z dětských domovů a děti, které se léčí na lůžkových odděleních v nemocnicích se mohou těšit na krásné knižní dárky, které jim věnovalo nakladatelství Fragment. Potěšeni budou malí i velcí, holky i kluci.

Pro nejmenší děti nakladatelství věnovalo například velmi kreativní knihu od Michala Nesvadby Michal maluje s tátou, pro malé čtenáře pohádkový příběh od Václava Čtvrtka Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, pro větší děti mnoho krásných encyklopedií a časopis Smajlík, dospívající se mohou těšit například na velmi úspěšnou tetralogii Odkaz Dračích jezdců od Christophera Paolini.

Za všechny děti, které knihy a časopis Smajlík potěší, srdečně děkujeme.

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991, v současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů.

Na internetových stránkách http://www.fragment.cz/ naleznete podrobné informace o nakladatelství i Knižním klubu Fragment. Seznámíte se zde s aktuálními knižními novinkami i chystanými akcemi nakladatelství Fragment. Fanoušky bestsellerů jistě potěší informace o nejúspěšnějších knihách poslední doby, zájemci o zakoupení jakéhokoliv titulu z produkce nakladatelství Fragment zcela určitě ocení moderní a přehledný internetový obchod, který je postaven tak, aby manipulace s ním byla maximálně jednoduchá. Snadno zde najdou tituly, po kterých čtenáři touží, včetně náhledu do knižního bloku.

... celý článek
8.4.2010

Charitativní aukce pomohla malému Lukáškovi

Prostřednictvím serveru www.mimiaukce.cz se podařilo v březnové charitativní aukci pro tříletého Lukáška z Liberce získat dostatečnou částku peněz na zakoupení zdravotního kočárku Jacko Streeter i s příslušenstvím od firmy Patron v hodnotě 28 132 Kč. Charitativní aukce trvala 10 dnů a celkový výtěžek činil 31 998,-  Kč. Přeplatek ve výši 3 866,- Kč bude věnován dalšímu dítěti v dubnové aukci.

Lukášek je krásný, milý a hodný kluk, jen je odkázán být pouze na zemi. Lukášek nechodí, protože trpí diagnózou Dětská mozková obrna a epilepsií. Z tohoto důvodu velmi potřeboval zdravotní kočárek. Chlapeček vyrostl a je těžký, maminka ho už nezvládá nosit jako dříve, čeká ho operace obou nožiček v pěti letech a pak intenzivní cvičení, aby se mohl jednou postavit, ale do té doby
to bez kočárku nezvládne.
Lékař doporučil rehabilitační kočárek od firmy Patron, ale zdravotní pojišťovna kočárek bohužel ani z části nehradí.  Nový kočárek nyní velmi usnadní Lukáškovi život a může s rodiči chodit ven a na procházky.
Jelikož tatínek Lukáška byl delší dobu bez zaměstnání z důvodu uzavření pobočky a maminka je s Lukáškem doma, protože chlapeček potřebuje každodenní péči, bylo by pro rodinu nemožné našetřit takto vysokou částku na kočárek.

Naše občanské sdružení Život dětem zahájilo začátkem roku 2010 spolupráci s významným rodinným inzertním serverem Mimibazar.cz, který je provozovatelem serveru Mimiaukce.cz. Každý měsíc, prostřednictvím charitativních aukcí získáváme peníze na potřebné zdravotní pomůcky pro handicapované děti.
Internetový rodinný inzertní server Mimibazar.cz zahájil provoz v roce 2004 a do dnešního dne se stal nejnavštěvovanějším portálem pro maminky s dětmi nabízející nové i použité zboží pro rodinu. Inzertní webové stránky denně navštíví přes dvě stě tisíc lidí, což Mimibazar.cz posouvá na první příčku v kategorii inzertních serverů.

... celý článek
8.4.2010

Eliška Bočanová, která se narodila bez části páteře má nový pokojíček

Krásné překvapení čekalo malou Elišku na její páté narozeniny. Má úplně nový pokojíček! Blesk to zařídil společně s o.s. Život dětem v rámci projektu Srdce pro děti pro těžce postiženou dívenku bez části páteře, jejíž příběh sledují čtenáři už více než rok. Eliška bude mít pro spaní, hraní i malování speciálně upravené prostory tak, aby ji její vážný defekt páteře příliš neomezoval.

Eliška Bočanová z Bohumína dostala kompletně zařízený pokojíček. Psací stůl, vestavěné posuvné skříně, speciální rozkládací lůžko se zdravotní matrací a další potřebné doplňky. Malovalo se a upravovala se i podlaha. „Nechala jsem ji, aby se sama rozhodla pro barvu. Nejprve chtěla zelenomodrou, ale nakonec jsme se spolu domluvily na světlejší barvě,“ říká architektka Miroslava Vaverková z Brna, která nový pokojíček navrhla.

Vše se dělalo na míru, aby Eliška měla pro pohyb co největší prostor. „Celý nábytek je z dýhy v barvě javoru. Veškeré zásuvky jsem směřovala dolů, aby se mohla do nich pohodlně dostat,“ upřesnila paní architektka. Nově Elišku čeká zejména psací stůl, který doposud neměla. „Strašně ráda kreslí, dovede malovat i celé hodiny,“ říká maminka Božena.

Vzhůru nohama byl celý třípokojový byt. Blesk a čtenáři deníku totiž zařídili, aby Eliška měla bezbariérový přístup i do ostatních pokojů. Řezaly a upravovaly se proto původní železné prahy také do kuchyně a obýváku, kde už může Eliška bez problému projet i na vozíčku.

Dívence chybí spodní část páteře

Eliška se jako jediná v Česku a asi dvacátá na světě narodila bez spodní části páteře. Přestože matka podstoupila v těhotenství řadu speciálních vyšetření včetně opakovaného trojrozměrného ultrazvuku, lékaři nepoznali, že Elišce chybí celých 15 centimetrů. Nemá dva obratle, kostrč, stydké ani křížové kosti a má i kyčle mimo kloubní jamky. Neudrží se vůbec na nohou, které má ochablé.

Kvůli chybějící kostrči a tzv. vyluxovaným kyčelním kloubům se nedokáže vzpřímit. Jelikož nemá konec páteře, kde jsou i nervové kořeny, které ovládají nohy i močový měchýř, neudrží Eliška moč ani stolici. Podle lékařů neměla nikdy sedět, chodit a vůbec se hýbat. Naprosto jim vytřela zrak a prolomila veškeré medicínské prognózy a bariéry. Obrovská vůle a zvídavost přiměla Elišku pohybovat se pomocí svých rukou. Dokonce hravě zvládne i stojku.

... celý článek
1.4.2010

Porodnice na Obilním trhu v Brně obdržela Bilirubinometr

Neonatologické oddělení porodnice na Obilním trhu v Brně získalo prostřednictvím občanského sdružení Život dětem špičkový přístroj Bilirubinometr v hodnotě 176 800 Kč od AWD nadace Pomoc dětem. Slavnostní předání se uskutečnilo dne 31. března 2010 v 11 hod ve velmi milé a přátelské atmosféře. Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně děkuje AWD nadaci Pomoc dětem za významný finanční dar. Přístroj je nyní plošně využit ve prospěch narozených dětí a sníží výrazně finanční náklady oddělení za velmi časté krevní odběry.

Bilirubinometr JM – 103 umožňuje rychlé měření novorozenecké žloutenky přes kůži, které vede k minimalizaci traumatizace novorozenců při sledování vývoje novorozenecké žloutenky. Měření probíhá automaticky přiložením a jemným přitisknutím měřící sondy k místu měření na těle dítěte s následným zobrazením naměřené hodnoty. Měří se žluté zbarvení podkožní tkáně novorozenců. Bilirubinometr JM – 103, jehož výrobcem je společnost Dräger slouží především na oddělení fyziologických novorozenců a velmi ulehčí ošetřovatelskou a diagnostickou činnost především v péči o ohrožené a předčasně narozené děti.


AWD Česká republika se stejně jako většina finančně silných společností aktivně věnuje charitativním činnostem. Unikátní je ovšem model financování AWD nadace, který funguje ve všech zemích, kde nadace působí. V AWD totiž pracovníci dobrovolně přispívají na účet nadace 1% svých příjmů.
AWD Stifung Kinderhilfe, tedy AWD nadace Pomoc dětem vznikla 19. ledna 1991 v Hanoveru ve Spolkové republice Německo. Jejím účelem je dobročinná a nezištná pomoc dětem, u kterých jsou bez této pomoci ohroženy šance na existenci a vývoj. Hlavními prioritami nadace je záchrana života, zmírnění nemocí a zlepšení kvality života. Na území České republiky začala AWD nadace Pomoc
dětem působit v roce 2005.

AWD Holding AG je přední společností na evropském trhu správy privátních financí. Služeb AWD využívá více než 2 miliony privátních klientů. AWD působí prostřednictvím více než 6 000 kvalifikovaných privátních finančních poradců a cca 500 poradenských centrech v 8 zemích Evropy, např. v Německu, Velké Británii, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku a dalších zemích střední a východní Evropy.
Do ČR vstoupila společnost AWD v roce 2002 převzetím společnosti Finance.EU, a.s., která se k 1.1.2005 transformovala na AWD Česká republika s.r.o. AWD má v České republice 16 poradenských center. V prosinci 2008 byla vyhodnocena v největším testu poradenství v České republice, který pro časopis Osobní finance zpracovala agentura IPSOS TAMBOR, nejlepší poradenskou firmou. Porazila tak všechny hodnocené banky.

Neonatologické oddělení s JIRPN porodnice Brno je součástí Perinatologického centra Brno a zajišťuje neonatologickou péči všech tří typů - resuscitační a intenzivní, intermediární, péči o fyziologické novorozence - pro novorozence centralizované a porozené na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno. Oddělení bylo založeno roku 1949. V současnosti je držitelem titulu Baby – Friendly Hospital a certifikátu ISO 9001:2000.
... celý článek
1.4.2010

50 repasovaných mobilních telefonů našlo své majitele – děti z dětských domovů v Ústeckém kraji

Zatímco v běžných rodinách dostane dítě mobilní telefon často již při vstupu do základní školy, v dětských domovech chybí finanční prostředky jak na pořízení telefonů, tak následně na jejich provoz a telefon proto většinou nevlastní ani větší děti.

Díky projektu „Věnuj mobil“, který organizuje společnost Asekol ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem získaly již 104 děti z dětských domovů repasovaný  mobilní telefon, který byl vybaven SIM kartou a kreditem v hodnotě 300 Kč, které dětem věnoval partner projektu T-Mobile.

Ve středu 31. března našlo své nové majitele 50 repasovaných mobilních telefonů, kterými se staly děti z dětských domovů z České Kamenice, Duchcova, Chomutova, Mostu a Ústí nad Labem. Předání telefonů dětem se uskutečnilo za velmi příjemné a milé atmosféry v dětském domově v Ústí nad Labem. Telefony s nadšením přijaly děti, ale i jejich „tety“, které se, dle jejich slov, která při předání zazněla, již nebudou muset strachovat o dospívající děti dojíždějící do středních škol, učilišť a zájmových kroužků. V případě jakéhokoliv problému ze strany dětí na jejich cestách budou moci na situaci operativně reagovat, resp. jejich strach o děti způsobený například zpožděním vlaku apod. bude eliminovaný.

Mobilní telefony by si přály také děti z dalších dětských domovů, v současné době je to 35 dětských domovů z celé ČR. Věříme, že se do projektu zapojí další lidé a podaří se rozsvítit oči a vykouzlit úsměv na dalších dětských tvářích.

... celý článek
25.3.2010

Porodnice na Obilním trhu v Brně obdrží bilirubionemtr v hodnotě 176 800,- Kč

AWD nadace Pomoc dětem ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem daruje neonatologickému oddělení porodnice na Obilním trhu v Brně špičkový přístroj Bilirubinometr JM – 103 v hodnotě 176 800 Kč, který pomůže zlepšit kvalitu života stovkám dětí. 


Bilirubinometr umožňuje rychlé měření novorozenecké žloutenky přes kůži, které vede k minimalizaci traumatizace novorozenců při sledování vývoje novorozenecké žloutenky. Měření probíhá automaticky přiložením a jemným přitisknutím měřící sondy k místu měření na těle dítěte s následným zobrazením naměřené hodnoty. Měří se žluté zbarvení podkožní tkáně novorozenců. Přístroj bude plošně využit ve prospěch narozených dětí a sníží výrazně finanční náklady oddělení za velmi časté krevní odběry. Bilirubinometr JM – 103, jehož výrobcem je společnost Dräger bude sloužit především na oddělení fyziologických novorozenců a velmi ulehčí ošetřovatelskou a diagnostickou činnost především v péči o ohrožené a předčasně narozené děti.


Slavnostní předání se koná dne 31. března 2010 v 11:00 hod. přímo v prostorách neonatologického oddělení porodnice na Obilním trhu v Brně (Obilní trh 11, 602 00 Brno).


AWD Česká republika se stejně jako většina finančně silných společností aktivně věnuje charitativním činnostem. Unikátní je ovšem model financování AWD nadace, který funguje ve všech zemích, kde nadace působí. V AWD totiž pracovníci dobrovolně přispívají na účet nadace 1% svých příjmů.
AWD Stifung Kinderhilfe, tedy AWD nadace Pomoc dětem vznikla 19. ledna 1991 v Hanoveru ve Spolkové republice Německo. Jejím účelem je dobročinná a nezištná pomoc dětem, u kterých jsou bez této pomoci ohroženy šance na existenci a vývoj. Hlavními prioritami nadace je záchrana života, zmírnění nemocí a zlepšení kvality života. Na území České republiky začala AWD nadace Pomoc
dětem působit v roce 2005.

AWD Holding AG je přední společností na evropském trhu správy privátních financí. Služeb AWD využívá více než 2 miliony privátních klientů. AWD působí prostřednictvím více než 6 000 kvalifikovaných privátních finančních poradců a cca 500 poradenských centrech v 8 zemích Evropy, např. v Německu, Velké Británii, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku a dalších zemích střední a východní Evropy.
Do ČR vstoupila společnost AWD v roce 2002 převzetím společnosti Finance.EU, a.s., která se k 1.1.2005 transformovala na AWD Česká republika s.r.o. AWD má v České republice 16 poradenských center. V prosinci 2008 byla vyhodnocena v největším testu poradenství v České republice, který pro časopis Osobní finance zpracovala agentura IPSOS TAMBOR, nejlepší poradenskou firmou. Porazila tak všechny hodnocené banky.

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje AWD nadaci Pomoc dětem za významný finanční dar. Charitativní pomoc přinese nové možnosti v oblasti novorozenecké péče a poskytne tak maximální péči těm nejmenším v Porodnici na Obilním trhu v Brně.

Neonatologické oddělení s JIRPN porodnice Brno je součástí Perinatologického centra Brno a zajišťuje neonatologickou péči všech tří typů - resuscitační a intenzivní, intermediární, péči o fyziologické novorozence - pro novorozence centralizované a porozené na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno. Oddělení bylo založeno roku 1949. V současnosti je držitelem titulu Baby – Friendly Hospital a certifikátu ISO 9001:2000.
Výhodou novorozeneckého oddělení poskytujícího tři typy péče o novorozence je skutečnost, že každé dítě je vždy neprodleně umístěno na takovém oddělení, kde se mu dostane adekvátní péče, která právě odpovídá jeho potřebám a to bez nutnosti transportu. Důležitou výhodou přítomnosti novorozeneckého oddělení při porodnici je pak možnost stálého kontaktu matky s dítětem a možnost kojení či aplikace mateřského mléka vlastní matky jinou formou. Pro zajištění přítomnosti matek při dlouhodobých hospitalizacích nedonošených dětí byla zřízena lůžka pro kojící maminky těchto dětí. Součástí novorozeneckého oddělení je rovněž neonatologická ambulance, která zahájila svoji činnost v roce 1994. Jejím hlavním posláním je specializované sledování a komplexní péče o rizikové novorozence po jejich propuštění do domácího ošetřování minimálně do tří let věku dítěte. Tato činnost je zajišťována dětským lékařem, dětským neurologem, týmem rehabilitačních pracovnic, dětským psychologem a dětskými sestrami.

... celý článek
15.3.2010

Pro postiženou Elišku z Bohumína tančilo sto dětí

Oči jí jen zářily, byla štěstím bez sebe. Jak by také ne. Vždyť pro Elišku Bočanovou (4) z Bohumína, postiženou dívenku, která se narodila jen s půlkou páteře, tančilo o víkendu sto dětí.

Dívence, která se narodila jen s půlkou páteře, a je odkázána na péči svých rodičů, se tak splnil další z jejich snů.

Osudem těžce zkoušená Eliška si zatančila i v náručí současných Mistrů světa v show dance, kterými se staly juniorky bohumínského souboru Radost.

Příběh malé bojovnice Elišky nenechal chladnou právě jejich trenérku Lenku Krčovou, která se o handicapované dívence dozvěděla z Blesku, který Elišce pomáhá v rámci projekt Blesk Srdce pro děti. „Uvědomila jsem si, jak těžký osud mají některé děti. Že se v souboru věnuji těm zdravým a přitom jsou mezi námi i talentované děti, které tančit z důvodu své nemoci nemohou,“ řekla Blesku Krčová. Rozhodla se, že letošní koncert věnuje právě Elišce. „Osud jí nedopřál zdraví, ale chtěla jsem udělat radost její malé dušicce,“ dodala. Část z výtěžku věnovala dívence na nákup potřebných pomůcek.

... celý článek
14.3.2010

Mobilni telefony potěšily děti z šesti dětských domovů

Díky projektu „Věnuj mobil“, který organizuje společnost Asekol ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem získalo již 54 dětí z dětských domovů repasovaný  mobilní telefon, který byl vybaven SIM kartou a kreditem v hodnotě 300 Kč, které dětem věnoval partner projektu T-Mobile.

Pro většinu dospívajících dětí je to jejich úplně první vlastní mobilní telefon, který využijí ke spojení se svým Domovem při cestě do učilišť, středních škol a gymnázií, ke spojení s kamarády, ale i se svou rodinou. Dospívajícím, kteří po dokončení vzdělání opustí dětský domov mobilní telefon následně usnadní vstup do samostatného života, který je pro děti vyrůstající v dětských domovech jedním z nejobtížnějších období jejich života.


Zatímco v běžných rodinách dostane dítě mobilní telefon často již při vstupu do základní školy, v dětských domovech chybí finanční prostředky jak na pořízení telefonů, tak následně na jejich provoz a telefon proto nevlastní ani větší děti.

Jsme velmi rádi, že jsme mohli udělat radost dětem z Frýdlantu a Semil, které dostaly telefony 24. února v Liberci a dětem z Volyně, Boršova nad Vltavou, Horní Plané a Chanovic, které byly obdarovány 11. března v prostorách dětského domova ve Volyni.

Mobilní telefony by si přály také děti z dalších dětských domovů, v současné době je to 35 dětských domovů ze všech krajů republiky. Věříme, že se do projektu zapojí další lidé a podaří se rozsvítit oči a vykouzlit úsměv na dalších dětských tvářích.

... celý článek
13.3.2010

Prokůpek dostal krásný dárek – speciální multifunkční židličku

Prokůpek má velké hnědé oči, rád se směje, dobře se učí… Ale bez pomoci ostatních se neobejde! Když se narodil, vážil jen 1100 gramů, na svět přišel předčasně – ve 26. týdnu. A to bylo i jedním z důvodů, proč ho postihla spastická dětská mozková obrna.

Ta zapříčinila nehybnost končetin. Chlapci i rodičům proto udělal velkou radost dar od deníku Blesk a o.s. Život dětem. V rámci projektu Srdce pro děti chlapec dostal speciální multifunkční jezdící židličku za 60 tisíc korun!

Po narození strávil 2,5 měsíce v inkubátoru v brněnské nemocnici. Následovalo tvrdé cvičení Vojtovou metodou, plavání, jízda na koni. Od tří let Prokůpek jezdí do lázní. Jeho duševní vývoj pokračuje, dobře se učí. Ale pohybově je na úrovni půlročního dítěte. Nesedí, dokáže se jen plazit, přetočit a opřít se o loket jedné ruky. „Poctivě léta cvičí, aby dával tělo do pořádku. Na druhé straně si vše kazil špatným sezením. Jedinou nadějí byla židlička Panda. Ale pro nás byla finančně zcela nedostupná,“ řekla Blesku maminka Vlaďka (44). „Je naprosto skvělá. Sedí se mi v ní moc dobře. Jen ta cena... Místo 60 tisíc by mohla stát tak 30,“ mudroval chlapec.


Rodina si židličku nemohla dovolit

Pospíšilovi mají ještě další tři děti (13, 22 a 23). Rodina žila loni ve stresu, otec se bál, zda nepřijde o práci. Firma, kde pracuje, totiž řadu lidí propouštěla. „Moc si proto dárku vážíme. Nedovedete si představit, jak mně coby matce dělá dobře, když vidím, jak se synovi dobře sedí a tělo nemá zhroucené,“ pokračovala. „Pro něj má správné sezení mimořádný význam. Nyní se dokáže soustředit jen na činnost, kterou dělá. Když seděl na vozíku nebo obyčejné židli, tak vynaložil velkou energii, aby se na ní udržel. Tělo má rozkolísaný pohyb,“ vysvětluje maminka. „Oceňuji snadnou manipulaci a zcela mě uchvátila konstrukce židličky. Spastické děti se vypínají. Opěrka kopíruje jejich pohyb dozadu a zase se s pohybem vrací do původní polohy,“ poukázala. „Prokop má pevně opřené nohy. Polohu směřují a udržují zarážky pro každou nohu zvlášť, takže je má zafixované ve správné poloze.“

Navíc přídavná deska nahrazuje stoleček. „Syn se může sám najíst, využívá ho k učení, hraje na něm třeba karty. Na zemi to bylo problematické,“ upozornila maminka.

Ve škole je jedničkář

Prokůpek je sice nepohyblivý, ale jinak šikovný. Navštěvuje třetí třídu základní školy s ostatními dětmi. Úlevy nemá, učivo totiž zvládá. U pracovních úkolů je ale pomalejší. K dispozici proto má asistentku. „Měl jsem jedničky a dvojky. Do písanky píšu hůlkovým písmem. Dost využívám i notebook. S ním mi to jde ve škole rychleji. A doma na něm hraju hry,“ chlubil se Prokůpek, který je společenský, a proto ho mají spolužáci rádi. „Pomáhají mi. Mám hodně kamarádů,“ usmál se spokojeně v nové židličce.

 

... celý článek
12.3.2010

Nikolka dostala nové koupací lehátko

Nikolka se narodila předčasně ve 26 týdnu těhotenství jako jedna z dvojčátek. Nikolce dva dny po porodu lékaři zjistili krvácení do mozku, byly zasaženy obě mozkové komory. Diagnóza byla nemilosrdná - hydrocefalus, dětská mozková obrna - spastická triparéza, strabismus a nystagmus (oční vada). Má 2x operovanou hlavičku. Při druhé operaci jí lékaři voperovali VP-shunt, který jí odvádí mozkomíšní mok do dutiny břišní.

Rodiče malé Nikolky doufali, že vše bude v pořádku. Postupně se však objevovaly viditelné rozdíly mezi Nikolkou a její sestřičkou Adélkou. Nikolka dlouho nedokázala spojit ručičky, přitom normálně se vyvíjející miminko to dokáže v osmi týdnech. V poloze na zádech mívá nožičky natažené a propnuté, výjimečně se jí podaří nožičky zvednout a pokrčit nebo s nimi kopat. Problém je i s jídlem. Jí jen mixovanou stravu a problémy jsou i s pitím. Zřejmě nepociťuje žízeň, takže veškeré tekutiny jí musí rodiče nutit. Nyní je Nikolce 27 měsíců, dokáže se přetočit ze zad na bříško a snaží se plazit, více používá ruce než nohy, zatímco její sestřička Adélka vesele poskakuje okolo. Veškerý pohyb Nikolky je doslova vydřený Vojtovou metodou, kterou holčička cvičí 4x denně.

I na úkor těžkého startu do života, je Nikolka velká šikulka a bojovnice. Vnímá rodinu i okolí, dokáže udělat pá pá, paci paci, indiána, ne ne ne, ukáže jaká je nešika, říká ham a Áda.

Nikolka nedokáže sedět a rodiče ji donedávna koupali ve vaničce pro miminka, ze které ale vyrostla. Koupání ve velké vaně bez kvalitního lehátka je již nezbytná a bohužel tato pomůcka není hrazená ze zdravotního pojištění. Lehátko je navíc možné využít i při návštěvě bazénů, kde se téměř nepočítá s tím, že ho navštíví postižený - není tam prostor na přebalení či převlečení handicapovaného. Lehátko dále bude využito jako skladné a lehce převozitelné polohovací zařízení při kratších návštěvách prarodičů nebo přátel, aby Nikolka nemusela ležet pouze na dece někde stranou, ale byla rovnocenným partnerem v rodinném kruhu.

Naše občanské sdružení Život dětem zakoupilo holčičce koupací lehátko za 19 400 Kč a Nikolka je v něm náramně spokojená.

 

... celý článek
12.3.2010

Charitativní aukce pomáhají dětem

Občanské sdružení Život dětem zahájilo spolupráci s významným rodinným inzertním serverem Mimibazar.cz, který je provozovatelem serveru Mimiaukce.cz Prostřednictvím serveru www.mimiaukce.cz se již podařilo v první charitativní aukci v měsíci únoru 2010 získat finance na dva infuzní dávkovače Perfusor Compact, které pomohou minimalizovat rizika komplikací a chyby v podávání léčiv malým pacientům ve Fakultní dětské nemocnici v Brně. Aukce trvala 6 dnů a výtěžek činil 43 000 Kč.  Významnou částkou 28 503 Kč přispěl majitel serveru Mimibazar.cz pan Bohdan Škoda, zbývající částkou 14 497 Kč přispěli návštěvníci tohoto inzertního serveru.

Na měsíc březen 2010 jsme připravili další aukci, tentokrát je potřeba získat finance na speciální kočárek pro Lukáška. Aukce byla zahájena dne 12. března a končí 26. března 2010.


Internetový rodinný inzertní server Mimibazar.cz zahájil provoz v roce 2004 a do dnešního dne se stal nejnavštěvovanějším portálem pro maminky s dětmi nabízející nové i použité zboží pro rodinu. Inzertní webové stránky denně navštíví přes dvěstě tisíc lidí, což Mimibazar.cz posouvá na první příčku v kategorii inzertních serverů.

Jednotka intenzivní péče Fakultní dětské nemocnice v Brně v současné době používá zastaralou infuzní techniku. Tyto přístroje provázejí malé pacienty v průběhu celé léčby. Příliš velké a zastaralé přístroje s vybitými bateriemi jsou častým zdrojem potíží a také představují riziko pro transportované pacienty. Nové infuzní dávkovače na špičkové technické úrovni výrazně pomohou zkvalitnit péči o malé pacienty.

„Kvalita intenzivní chirurgické a pooperační péče o děti a dospívající je pozitivně ovlivňována vědecko-technickým rozvojem, neboť použití kvalitních a moderních technologií zlepšuje vyhlídky pacientů nejen na přežití, ale i na zachování jejich kvality života před chirurgickou léčbou, ať už se jedná o onemocnění nebo úraz. Vzhledem k tomu, že jsou tyto přístroje a zařízení prakticky neustále v provozu, ale také z toho důvodů neustále zdokonalování jak ve svých funkcích, tak i bezpečnosti provozu – dochází velmi rychle k jejich opotřebování a zastarávaní. Marně bychom asi hledali v běžné domácnosti srovnatelné zařízení se stejně intenzivní nasazením.
Lineární dávkovač, někdy také nazývaný injekční pumpa je vlastně jakýsi „ chytrý, přesný a bezpečný pohon injekční stříkačky, používaný hlavně v intenzivní péči, který je schopen podat rovnoměrně např. lékovou dávku, a to v objemu 0,01 – 999,9 mililitrů za hodinu.
Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří přispěli na koupi výše uvedeného přístroje a zároveň, aby se jim tento vklad stal jakýmsi talismanem, který je ochrání před tím, aby někdo z jejich  blízkých tento přístroj v budoucnosti potřeboval.“
MUDr. Vladimír Bartl, CSc., primář centrálních operačních sál

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje společnosti Mimibazar.cz a všem laskavým lidem, kteří se rozhodli Fakultní dětskou nemocnici podpořit.
... celý článek
28.2.2010

Eliška Bočanová, která se narodila bez části páteře bude mít již brzy nový pokojíček.

Eliška Bočanová (5), která se musí od narození obejít bez části páteře, bude mít co nevidět nový pokojíček. Svými dary se o to zasloužili především čtenáři deníku Blesku v rámci krásného projektu Blesk Srdce pro děti, na kterém o.s. Život dětem již po dobu dvou let s deníkem spolupracuje a pomáhá handicapovaným dětem po celé České republice. Nenechal je také lhostejnými nelehký úděl holčičky Elišky.

Návrh pokojíčku svěřily představitelky občanského sdružení Život dětem na základě dřívějších dobrých zkušeností brněnské architektce Miroslavě Vaverkové. Ta se na panelákový byt Bočanových přijela podívat v prosinci. Největším překvapením pro ni bylo zjištění, že je Eliška snad ještě živější a pohyblivější než většina zdravých dětí.


„Je to skutečně živel. Bylo jí všude plno,“ podělila se architektka s Bleskem o svůj dojem z děvčátka, které bez ustání po čtyřech pobíhá po celém bytě. „Přestavbu jsem proto navrhla tak, aby tam Eliška měla více místa na hraní,“ zmínila Miroslava Vaverková hlavní prioritu.

Výsledek jejího snažení je , že prostor je vzdušnější a veselejší. V pokojíčku přibyl psací stůl pro budoucí školačku. Naopak z něj zmizí řada malých skříněk. Architektka je nahradila dvěma velkými vestavěnými skříněmi. Zásadní změna se odehraje na podlaze – koberec nahradí marmoleum. „Na papíře to vypadá hezky a jsem zvědavá, jak to bude vypadat ve skutečnosti. Jsem laik, tak to nechám na nich,“ komentovala návrh Eliščina pokoje maminka Božena Vijová.
Kompletní hodnota přestavby se vyšplhala na necelých 160 tisíc.

... celý článek
17.2.2010

Životy miminek pomáhá v olomoucké nemocnici zachraňovat nejmodernější inkubátor na světě

Občanské sdružení Život dětem v zastoupení paní Ing. Petry Lopušníkové dne 16.2.2010 slavnostně předalo na novorozeneckém oddělení olomoucké nemocnice špičkový inkubátor Giraffe Omnibed v hodnotě 852 876,- Kč, který podle lékařů patří k absolutní špičce.

Na dva tisíce dětí projde ročně novorozeneckým oddělením olomoucké nemocnice. Ne všechny jsou však zdravé. Na jednotce intenzivní péče leží děti nedonošené, nezralé, trpící různými infekčními chorobami nebo děti, které trpěly kritickým nedostatkem kyslíku během vývoje.

"Máme tu celou řadu špičkových zařízení. Vybavení jednoho místa stojí přibližně dva a půl milionu korun, bohužel technika stárne a je potřeba ji neustále obnovovat," posteskl si primář oddělení Lumír Kantor.
Nové zařízení spojuje vlastnosti vyhřívaného lůžka a inkubátoru. Miminko v něm není rušeno okolními vlivy. "I během manipulace regulovaný proud vzduchu brání tepelným ztrátám.

Zespodu je navíc prostor pro umístění rentgenové kazety, takže není nutné miminko vytáhnout ven ani k tomuto úkonu," pochvaloval si pan primář Kantor. Inkubátor je řízen mikroprocesorem, který například udržuje malého pacienta v optimální teplotě. "Dají se v něm provádět i operace," doplnil pan primář.

... celý článek
10.2.2010

Novorozenecké oddělení FN Olomouc obdrží Inkubátor kombi Giraffe Omnibed v hodnotě 852.876,- Kč

Občanské sdružení Život dětem v Olomouci daruje novorozeneckému oddělení Fakultní nemocnice Olomouc p.o. špičkový přístroj, inkubátor s výhřevným lůžkem Giraffe Omnibed. Jedná se o přístroj respektive lůžko pro novorozence, které umožňuje ošetřování těžce nemocných novorozenců a to včetně novorozenců s nízkou a extrémně nízkou porodní hmotností (váhová kategorie 500-1000g) vyžadujících intenzivní nebo resuscitační péči. V současnosti je to jeden z nejmodernějších inkubátorů, který splňuje nejnáročnější podmínky jak pro pacienta, tak pro zdravotnický personál. Umožňuje nejen ošetřování pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci, ale i provádění eventuelních operačních zákroků. Jednoznačně přispěje k dalšímu zvýšení kvality péče a snížení novorozenecké úmrtnosti

Hodnota daru činí 852 876,- Kč. Inkubátor Giraffe Omnibed byl zakoupen s výtěžku nedávného benefičního večera Bona Mente, který se uskutečnil k desátému jubilejnímu výroční o.s. Život dětem v Divadle Hybernia v Praze a v přímém přenosu na TV Barrandov.


Slavnostní předání se koná dne 16.2. 2010 v 11,00 hod. přímo v prostorách novorozeneckého odd.  Fakultní nemocnice (I.P. Pavlova 6).

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje všem laskavým lidem, kteří k zakoupení Inkubátoru Giraffe Omnibed pro novorozenecké oddělení  FN Olomouc přispěli.


Více informací o inkubátoru:
Giraffe™ Omnibed™ je unikátní kombinované zařízení spojující užitné vlastnosti inkubátoru a vyhřívaného lůžka. Otočné polohovatelné otáčecí, naklápěcí a vysouvací lůžko umožňuje pohodlný přístup pro všechny výkony.Cílem zařízení je minimalizovat jakékoliv rušivé vlivy pro novorozence a nedonošence během jejich léčby.
Přístroj lze vysunutím víka inkubátoru změnit během několika sekund ve vyhřívané lůžko s radiačním zářičem. Dvojité stěny inkubátoru a speciální usměrňovače proudu vzduchu eliminují tepelné ztráty na minimum a udržují maximální tepelnou stabilitu i během manipulace se zařízením . Přístroj je vybaven prostorem pro uložení rentgenové kazety a systémem vah. Mikroprocesorem řízené vnitřní klima inkubátoru, všechny důležité provozní stavy, nastavované a měřené hodnoty jsou zobrazeny na integrovaném centrálním monitoru. Usnadnění obsluhy a údržby umožňuje pohodlný přístup ze tří stran. Součástí systému je možnost připojení i monitoru vitálních funkcí.
Popis novorozeneckého oddělení:
Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc poskytuje ročně péči pro téměř dva tisíce dětí. Zdravé děti pochází většinou z Olomoucka. Druhou částí oddělení je Jednotka intenzivní a resuscitační péče. Zde jsou léčeni nemocní novorozenci z kterékoliv části Olomouckého kraje. Jedná se např. o děti nedonošené nebo též nezralé, s infekčními chorobami, vrozenými vývojovými vadami nebo děti, které trpěly kritickým nedostatkem kyslíku během vývoje. Tato Jednotka intenzivní a resuscitační péče je v Olomouckém kraji jediná. Úzce spolupracuje se všemi dětskými odděleními.
Péče o nemocné novorozence je velmi nákladná. Vybavení jednoho lůžkového místa stojí kolem 2 500 000 Kč. Bohužel toto vybavení také stárne, a tak vysoce specializovaný personál cítí potřebu přístrojů téměř neustále. Díky spolupráci týmů Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a ostatních dětských oddělení, je novorozenecká úmrtnost jednou z nejnižších v České republice i Evropě.... celý článek
10.2.2010

Novorozenecké oddělení FN Olomouc obdrží Inkubátor kombi Giraffe Omnibed v hodnotě 852.876,- Kč

Občanské sdružení Život dětem v Olomouci daruje novorozeneckému oddělení Fakultní nemocnice Olomouc p.o. špičkový přístroj, inkubátor s výhřevným lůžkem Giraffe Omnibed. Jedná se o přístroj respektive lůžko pro novorozence, které umožňuje ošetřování těžce nemocných novorozenců a to včetně novorozenců s nízkou a extrémně nízkou porodní hmotností (váhová kategorie 500-1000g) vyžadujících intenzivní nebo resuscitační péči. V současnosti je to jeden z nejmodernějších inkubátorů, který splňuje nejnáročnější podmínky jak pro pacienta, tak pro zdravotnický personál. Umožňuje nejen ošetřování pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci, ale i provádění eventuelních operačních zákroků. Jednoznačně přispěje k dalšímu zvýšení kvality péče a snížení novorozenecké úmrtnosti

Hodnota daru činí 852 876,- Kč. Inkubátor Giraffe Omnibed byl zakoupen s výtěžku nedávného benefičního večera Bona Mente, který se uskutečnil k desátému jubilejnímu výroční o.s. Život dětem v Divadle Hybernia v Praze a v přímém přenosu na TV Barrandov.


Slavnostní předání se koná dne 16.2. 2010 v 11,00 hod. přímo v prostorách novorozeneckého odd.  Fakultní nemocnice (I.P. Pavlova 6).

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje všem laskavým lidem, kteří k zakoupení Inkubátoru Giraffe Omnibed pro novorozenecké oddělení  FN Olomouc přispěli.


Více informací o inkubátoru:
Giraffe™ Omnibed™ je unikátní kombinované zařízení spojující užitné vlastnosti inkubátoru a vyhřívaného lůžka. Otočné polohovatelné otáčecí, naklápěcí a vysouvací lůžko umožňuje pohodlný přístup pro všechny výkony.Cílem zařízení je minimalizovat jakékoliv rušivé vlivy pro novorozence a nedonošence během jejich léčby.
Přístroj lze vysunutím víka inkubátoru změnit během několika sekund ve vyhřívané lůžko s radiačním zářičem. Dvojité stěny inkubátoru a speciální usměrňovače proudu vzduchu eliminují tepelné ztráty na minimum a udržují maximální tepelnou stabilitu i během manipulace se zařízením . Přístroj je vybaven prostorem pro uložení rentgenové kazety a systémem vah. Mikroprocesorem řízené vnitřní klima inkubátoru, všechny důležité provozní stavy, nastavované a měřené hodnoty jsou zobrazeny na integrovaném centrálním monitoru. Usnadnění obsluhy a údržby umožňuje pohodlný přístup ze tří stran. Součástí systému je možnost připojení i monitoru vitálních funkcí.
Popis novorozeneckého oddělení:
Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc poskytuje ročně péči pro téměř dva tisíce dětí. Zdravé děti pochází většinou z Olomoucka. Druhou částí oddělení je Jednotka intenzivní a resuscitační péče. Zde jsou léčeni nemocní novorozenci z kterékoliv části Olomouckého kraje. Jedná se např. o děti nedonošené nebo též nezralé, s infekčními chorobami, vrozenými vývojovými vadami nebo děti, které trpěly kritickým nedostatkem kyslíku během vývoje. Tato Jednotka intenzivní a resuscitační péče je v Olomouckém kraji jediná. Úzce spolupracuje se všemi dětskými odděleními.
Péče o nemocné novorozence je velmi nákladná. Vybavení jednoho lůžkového místa stojí kolem 2 500 000 Kč. Bohužel toto vybavení také stárne, a tak vysoce specializovaný personál cítí potřebu přístrojů téměř neustále. Díky spolupráci týmů Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a ostatních dětských oddělení, je novorozenecká úmrtnost jednou z nejnižších v České republice i Evropě.
... celý článek
4.2.2010

Blahopřejeme Tomáškovi Rohánkovi a jeho babičce, že mohou zůstat spolu

Je rozhodnuto! Pětiletého Tomáška z Brna, kterému podle obžaloby jeho matka Lucie O. (24) ošklivě opařila nožičky vařící vodou, bude i nadále vychovávat jeho babička Vlasta (57).

Tomáškovi se Blesk s občanským sdružením Život dětem rozhodl pomoci v rámci krásného projektu Srdce pro děti a pořídil mu bioptronovou lampu, aby se mu lépe hojily jizvy. „Biolampou se opařené nožičky osvětlují jednou denně nejvýše pět minut, řekla babička. Dále Tomášek dostal speciální elastické návleky na popálené nožičky a 60ks mastí (gelu contractubex) na hojení. Babička Tomáškovi kromě osvětlování biolampou dvakrát denně tímto gelem nožičky natírá. „Nohy se namočí ve vodě, gel se na ně nanese, lehce se opláchne vodou a znovu se natírá další vrstva. Tomášek také denně cvičí a prodělává tlakové masáže kožních štěpů,“ popsala péči babička. Celková hodnota darů činila 31 835,- Kč.

Přesto je pro Tomáška nejkrásnějším dárkem to, že byl svěřen své milované babičce do péče Městským soudem v Brně. Rozsudek zatím není pravomocný, ale Tomáškův biologický otec Tomáš F. (25), který o výchovu syna také usiloval, se podle dohody proti verdiktu neodvolá.

Otci soud určil měsíční výživné 2500 korun, matka by měla platit dva tisíce. Soud tak potvrdil předběžné opatření, jímž svěřil Tomáška do péče babičky.

Matka je obviněna z týrání a ublížení na zdraví. U trestního soudu jí hrozí až 8 let vězení. Lucie O. podle obžaloby předloni postavila tehdy tříletého synka do vany s horkou vodou a způsobila mu těžké popáleniny nožiček. Ty budou mít pro Tomáška bohužel doživotní následky.

Tomášek podstoupil už několik operací, přes tak složité období je však již veselejší a spokojený, že může zůstat se svou babičkou.

 

... celý článek
2.2.2010

Davídek Šima dostal pohybový přístroj MOTOmed viva2

Postižený Davídek Šima dostal díky společnosti Autobenex, s.r.o., která pro něj zorganizovala firemní sbírku a díky projektu Blesk Srdce pro děti finanční příspěvek ve výši 71.338,30 Kč na zakoupení speciálního pohybového a rehabilitačního přístroje MOTOmed viva2, který slouží k procvičování dolních a horních končetin.

Společně s jeho maminkou a babičkou věříme, že MOTOmed Davídkovi pomůže opět se zpět vrátit do života.

Příběh Davídka:

Stačil jeden zcela běžný obyčejný den, kterých naše děti prožívají stovky a z veselého chlapce se zásluhou jedné malé cévky v mozku stalo dítě, kterému se od základu změnil celý jeho život. Po čtyřech a půl měsících v komatickém stavu mu tak život předurčil pouze jeho postel. Jedna z cévek, kterých máme každý z nás v těle stovky, mu způsobila vážnou nemoc zvanou aneurysma, tedy ochrnutí celého těla a David je dnes trvale připoután na lůžko. Paní Šímová, která v Autobenexu pracuje již několik let, se stará o finanční stránku rodiny. Její maminka, Davidova babička, se během celého dne spolu s odbornými terapeuty stará o dnes šestnáctiletého Davida, se kterým musí pravidelně cvičit, polohovat ho, krmit, pečovat o hygienu, až do doby příchodu své dcery. Jejich společná dovolená je omezena na léčebné pobyty v lázních. O víkendech se role mění a celodenní péči o Davida zajišťuje jeho maminka. Paní Šímová je natolik silná osobnost, že i při takovémto handicapu svého syna se o daném postižení dokáže s kýmkoliv bavit a zároveň také dávat rady těm, kteří o ně požádají.

 

... celý článek
25.1.2010

Společnost Zepter International, s.r.o. pomohla v rámci projektu Blesk Srdce pro děti postižené Terezce

Vaše dcera má rozštěp páteře, nebude chodit, možná to ani nepřežije! Tak nemilosrdnou zprávu o zdravotním stavu své nenarozené dcery si před sedmi lety musela vyslechnout Michaela Galásková (36) z Ostrova na Karlovarsku.

Bojovnice Terezka ale pořádně všem vytřela zrak. Nejenže přežila porod a následky postižení, ale s pomocí dokáže ujít po svých i několik metrů. A v jejím boji ji podporuje a pomáhá krásný projekt Blesk Srdce pro děti.


Redakce Blesku se statečné dívce rozhodla společně s o.s. Život dětem pomoci. V rámci úspěšného projektu Srdce pro děti dostala bioptronovou lampu BIOPTRON Compact III v hodnotě 21 999,- Kč, kterou do projektu darovala společnost Zepter International, spol. s.r.o.. Bioptronová lampa Terezce zahojí bolestivé jizvičky.

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně a s úctou děkuje společnosti Zepter International, spol. s.r.o. za pomoc. Lampa byla dívence předána 20.1.2010, a to osobně zástupci společnosti Zepter International, spol. s.r.o. přímo u Terezky doma v Ostrově u Karlových Varů.

... celý článek
12.1.2010

Pomáháme pětiletému Tomáškovi, který utrpěl závažné opaření nožiček

Pětiletý Tomášek utrpěl závažné opaření nožiček, které mu způsobila jeho vlastní matka, která ho postavila do horké vody. Občanské sdružení Život dětem může díky krásnému projektu Blesk Srdce pro děti Tomáškovi, který je po tragické události v péči své laskavé babičky pomoci.

Tomášek obdrží speciální bioptronovou lampu, která mu pomůže s hojením opařených nožiček, dále  dostatečné množství speciální masti, kterou nehradí zdravotní pojišťovna, ale Tomáškovi velmi pomáhá a také speciální "ponožky" na poraněné nožičky. Celková hodnota darů činí téměř 28 000,- Kč.

Celý příběh:

Maminka mě postavila do horké vody a mě to moc bolelo! Šokující věta, kterou řekl Tomášek (5) zdravotní sestře (65) na popáleninovém oddělení Fakultní nemocnice v Brně, dovedla malého chlapce z péče matky do náručí milující babičky.

Tomášek za to draze platí velkými bolestmi a utrpením, ale snáší to prý statečně.

Tomáškova matka Lucie (24) podle žalobkyně předloni v říjnu postavila v brněnském bytě synka do vany s horkou vodou a způsobila mu těžké popáleniny. Matka vinu popírá a tvrdí, že syn si vlezl do vody sám! To však loni v listopadu u soudu zpochybnil znalec. „Byl 34 dnů na jednotce intenzivní péče,“ upřesnila Tomáškova babička Vlasta (56), která má nyní vnuka v péči. Chlapec bude mít doživotní následky.

Vyjádření babičky Tomáška:

„Co se o Tomáška starám, tak už podstoupil dvě operace. Loni v březnu ležel v nemocnici 14 dnů a pak dva týdny v říjnu. A čekají ho další operace. Je to můj hrdina, protože strašně trpěl, ale snášel to statečně,“ svěřila se Blesku babička.


Její vnuk je velmi živý. Skáče z pohovky na zem a zase zpátky. Na pohovce si však za chvilku tře popálené nožičky ručníkem. „To mu dělá dobře, protože jizvy ho svědí. Třikrát denně mu natírám nožičky speciálním gelem. Ráno spolu cvičíme a jde do školky. Tam ho odpoledne vyzvednu a jdeme třeba do parku,“ přiblížila jejich všední dny paní Vlasta, která pracuje jako zdravotní sestra v městské nemocnici.

Dvakrát už byli s vnukem v lázních, brzy pojedou potřetí. Teprve od babičky dostává Tomášek lásku, kterou mu máma Lucie neprojevovala. „Nebyla tam mateřská láska! Ona k synovi přistupovala, jako by to bylo cizí dítě. Stydím se za ni!“ řekla sestra Lucie, Jaroslava.

... celý článek
8.1.2010

Dětský domov Pyšely obdrží krásný dárek, rozsáhlou rekonstrukci kuchyně v hodnotě 300.000,- Kč

Díky čtenářům Deníku Blesk, kteří přispívali prostřednictvím projektu Srdce pro děti také Dětskému domovu Pyšely, domov obdrží 300.000,- Kč na rozsáhlou rekonstrukci kuchyně, která nevyhovuje  hygienickým předpisům.

Dětský domov Pyšely měl být na popud Středočeského kraje přestěhován do Chocerad.

Odpůrci stěhování namítali, že by to pro děti znamenalo psychické trauma. A psycholožka to na základě ankety potvrdila! Děti z DD Pyšely si prohlédly nevyužitou choceradskou léčebnu, kam je chtělo hejtmanství přestěhovat, a vyplňovali dotazníky.

Podle psycholožky Jany Procházkové mají k prostředí Pyšel a okolí velmi silné citové vazby. Stěhování proto nedoporučila. „Máme obrovskou radost, že zájmy a přání dětí, které jsme v rozporu s tvrzením kraje znali od začátku, převážily nad záměrem je stěhovat,“ řekl v pondělí Blesku iniciátor petice za zachování pyšelského domova Jan Kružík. Kraj prý nyní bude hledat jiné řešení.

„Dětem jsme chtěli a stále chceme dát lepší objekt. Nechtějí-li do Chocerad, nebudeme je násilně stěhovat,“ řekl v pondělí středočeský hejtman David Rath.

... celý článek
8.1.2010

Jednotka intenzivní péče Kliniky dětského a dorostového lékařství potřebuje speciální box

Občanské sdružení Život dětem působí v České republice již desátým rokem a je zaměřeno z převážné části na pomoc vážně nemocným dětem.  Na širokou veřejnost a společnosti se tentokráte dovoluje obrátit s žádostí o podporu projektu, který je určen na pomoc  Jednotce intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1.lékařské fakulty UK v Praze 2, která léčí a doslova zachraňuje životy kriticky nemocných novorozenců s nízkou porodní hmotností, donošených novorozenců, kojenců a dětí napadených závažnými infekcemi z celé naší republiky. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku, až do 18 let.

Kriticky nemocné děti, kterým selhávají základní životní funkce, i děti s invazivní infekcí jsou na klinice většinou ošetřovány na samostatném boxu.

Vybavení tohoto boxu musí být dokonalé, aby bylo možné kdykoli a jakýkoli z nutných přístrojů použít. Aby se nemuselo hledat místo, kam připevnit infuzní pumpy, aby se nemuselo běhat do jiných místností pro léky, injekční stříkačky či obvazový materiál. 

Šárka na tomto boxu ležela několik dlouhých týdnů.  Měla těžkou meningokokovou infekci, selhaly jí plíce, srdce, ledviny, byla v bezvědomí.  Téměř 2 týdny její organizmus fungoval jen díky umělé plicní ventilaci, díky mimotělnímu oběhu, který jí nahrazoval ledviny, díky infuzním pumpám pomocí kterých dostávala potřebné léky.  Šárka přežila, ale následky si ponese celý život. Rozsáhlé kožní defekty, které jsou tak typické právě pro meningokokové infekce, se částečně hojí jizvami. A ty zůstanou.


Závažné infekce ohrožují životy dětí na celém světě. Nejen v  zemích třetího světa, ale i v těch nejvyspělejších. Ročně na infekce v České republice umírají desítky dětí, celá řada dalších si do života nese těžké následky.   Zabíjí je pneumokok, meningokok i streptokok, zabíjí je virové infekce plic, srdce či mozku. Někdy ani nejlepší a nejdokonalejší medicína neumí pomoci. Někdy by uměla, ale chybí moderní vybavení. Lékaři i zdravotní sestry JIRP Kliniky dětského a dorostového lékařství mají velmi dobré vzdělání, mají zkušenosti, umí, ale chybí jim zázemí.  Málokterá dětská nemocnice v České republice je dokonale vybavená nejmodernější technikou, bez které ani ty nejlepší léky nefungují. 

Dítě s tzv. invazivním infekčním onemocněním se může z plného zdraví dostat během několika hodin do stavu, kdy mu začínají selhávat všechny životně důležité orgány.  Má poruchu vědomí, nereaguje na okolí, přestává dýchat, klesá krevní tlak, přestávají fungovat ledviny i játra, dochází k těžkému rozvratu vnitřního prostředí.  V tuto chvíli jen velmi rychlý a bezchybný zásah může zachránit život dítěte.  Je třeba dítě připojit k dýchacímu přístroji, do několika žil zavést katétry k podávání léků a nitrožilní výživy, je třeba podávat léky k podpoře srdeční činnosti. Jednou z nejmodernějších metod je připojení dítěte k mimotělnímu oběhu, který může nahradit činnost ledvin, jater či plic.

Umělá plicní ventilace, podpora oběhového systému, nitrožilní léčba, sledování všech životních funkcí, mimotělní oběh – to vše jsou metody velice náročné i nákladné. A hlavně je třeba, aby všechny přístroje byly trvale dostupné na jednom místě. Aby je v případě nutnosti bylo možné ihned použít.  Pro lékaře není nic strašnějšího, než pohled na umírající dítě, kterému by možná mohl pomoci, kdyby mu nechyběl nějaký přístroj.

Pomozte, prosíme, těmto dětem přežít těžkou infekci, přežít nemoci, které je ohrožují na životě.   Díky Vaší pomoci chce sdružení zmodernizovat jeden box na Jednotce intenzivní péče na Klinice dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2.   Chce ho zmodernizovat tak, aby bylo kdykoli a bez prodlevy možné použít nejmodernější nutnou techniku. Aby lékaři i sestry měli dostatek prostoru, aby tam své místo měli i rodiče kriticky nemocného dítě.   Aby děti v nemocnici neumíraly a mohly odejít jako Šárinka s maminkou domů.                          

K zmodernizování dalšího boxu, který pomůže zachránit další kriticky nemocné děti, potřebujeme zakoupit tyto přístroje:


1.    Plicní transportní ventilátor Oxylog 3000 v hodnotě …………………………………..  348 000,- Kč
2.    Lůžko ICU Linet Eleganza XC s váhou v hodnotě ……………………………………….…  168 000,- Kč
3.    Lůžkový monitor Omega v hodnotě ………………………………………………………….…  520 000,- Kč
4.    Stropní svítidlo (pro malé zákroky) vč. trafa  Sola 300 v hodnotě ………………..    65 000,- Kč
5.    Rameno otočné ICU dvojité  Movita v hodnotě ………………………………………….   390 000,- Kč
6.    Vybavení nábytkem v hodnotě ……………………………………………………………………  150 000,- Kč

Celková hodnota nového boxu bez DPH činí ……………………………………………………….. 1 293 000,- Kč

Cena celkem vč. DPH činí ……………………………………………………………………………………  1 405 860,- Kč

 

... celý článek
7.1.2010

Projekt Blesk Srdce pro děti pomohl zlepšit život dětem.

Společný projekt občanského sdružení Život dětem a Blesku Srdce pro děti pomáhá už skoro dva roky postiženým dětem k léčení a pomůckám, které by jim rodiče nemohli pořídit.

Jak si čtyři z obdarovaných dětí v roce 2009 své dárky užívají a co jim v jejich životě ulehčují?

NATÁLKA (4,5)

Zvládá dlouhé cesty

Nemilosrdně si pohrál osud také s životy Dagmary Braunfuchsové (30) a Petra Weisse (31) z Chodova na Karlovarsku. Jejich dcera Natálka (4,5) se narodila s rozštěpem páteře. Toto vážné postižení pohybového aparátu děvčátku způsobilo ochrnutí spodní části těla. Projekt Srdce pro děti nabídl této rodině pomocnou ruku. Přispěl Natálce na speciální zdravotní autosedačku. Díky ní může pohodlně absolvovat dlouhé jízdy autem za svým léčením.


„Měsíčně ujedeme zhruba tisíc kilometrů. Autosedačka je opravdu úžasná. Bez ní bychom nemohli jezdit za specialisty do Českých Budějovic nebo Jánských Lázní. Jsme za ni moc vděční,“ říká maminka Dagmara.


Speciální zdravotní autosedačka stála 66 tisíc korun. Má tu výhodu, že dítě může zůstat sedět a přemístí se i se sedačkou. Navíc má různé pomůcky, které tělíčko zafixují, aby se skolióza, kterou Natálka trpí, dále nezhoršovala.

Tančí na vozíku

Blesk rodinu Weissovou navštívil zhruba před půl rokem. Od té doby se ale leccos změnilo. „Natálka začala navštěvovat dvakrát v týdnu chodovský stacionář Mateřídouška. Dále jsme pořídili vozík, na kterém malá jezdí jako drak. Dokonce na něm i tančí. Natálka začala mluvit a pořád nám něco vypráví,“ popisuje novinky maminka.

Postižení Natálky vyžaduje celodenní péči. Kvůli svému ochrnutí se neumí sama vyprázdnit. Nechodí a jen se plazí. Navíc díky skolióze nevydrží dlouho sedět. A co by si takové malé děvčátko ještě přálo jako dárek? „Velkou panenku,“ svěřila se Blesku Natálka.

HONZÍK (7)

Malý autista poznává svět

Honzík Stromek (7) z České Kamenice je autista. Má svůj vlastní svět, do kterého jen tak nikoho nepustí. Svět, kde neexistují všední problémy, kde žijí jen ti, které má rád. Kvůli postižení byly Honzíkovi odepřeny zážitky, které jsou pro děti jeho věku zcela běžné. Jako třeba obyčejná jízda na kole. Ovšem až do okamžiku, kdy Honzíkovi a jeho mamince pomohl Blesk se svým projektem Srdce pro děti. A výsledek skutečně stojí za to.

Honzíkova maminka Kateřina Stromková (34) se na projekt Blesk Srdce pro děti obrátila loni na podzim. „Honzík odmalička ostatním klukům závidí kolo a moc si přeje také se projet. Sám ale samozřejmě jezdit nemůže, potřebujeme speciální kolo. Je to vlastně taková čtyřkolka. Má vedle sebe dvě sedačky, já budu řídit a Honzík se vedle mě poveze,“ psala tehdy paní Kateřina. Blesk ,Srdce pro děti a občanské sdružení Život dětem se rozhodly jejich společný sen splnit a speciální dvojkolo Honzíkovi koupily!

Sjeli už jedny kola

Rodina si nyní speciální dvojkolo nemůže vynachválit. „Stali se z nás náruživí cyklisté, společně si projížďky opravdu užíváme. Když je pěkné počasí, vyrážíme každý den. Za sezonu jsme ujeli zhruba 2000 kilometrů, už jsme stihli zlikvidovat i pláště na pneumatikách,“ smála se maminka Kateřina.

Honzík se díky kolu odpoutal od počítače a začal komunikovat s okolím

Ovšem co je nejdůležitější, Honzíkův stav se od té doby výrazně zlepšil! „Jsem přesvědčená, že je to díky právě kolu a našim výletům. Konečně se dostal mezi lidi, poznává svět a strašně mu to pomáhá.“ Honzík se například velmi zlepšil ve čtení, začal pracovat s internetem, ale především začal více mluvit se svým okolím. „Teď si o některé věci už dokonce dokáže říct. Před tím šlo všechno mimo něj. Moc za to Blesku a o.s. Život dětem děkuju. Už se s Honzíkem moc těšíme na jaro, až naši čtyřkolku zase vytáhneme z garáže,“ dodala na závěr Kateřina Stromková.

IVANKA (17)

Notebook povzbudil i maminku

Lehký život nemá ani dívka upoutaná na invalidní vozík Ivanka Ševčíková (17) z Loun. Nechodí, jednu ruku má nepohyblivou, špatně vidí. Dokáže mít ale potěšení z maličkostí. Velkou radost jí udělal Blesk s o.s. Život dětem, když jí prostřednictvím projektu Srdce pro děti koupil vysněný notebook. A umožnil setkání s jejím idolem Ewou Farnou.


Učení jde líp

„Jsem strašně šťastná. Ten je krásný,“ slzela skromná dívka, když jí informatik Drahoslav Šámal v létě předával notebook za 28 tisíc korun z příspěvků čtenářů. Notebook jí pomáhá zvládnout učení ve škole. Tam ji Blesk nyní zastihl s asistentkou Libuší Novou (36). „Učení jí jde líp i ji více motivuje,“ řekla žena, která Ivance pomáhá ve škole. Dříve byla praxe taková, že žákyni Speciální základní školy v Lounech musel látku někdo přepisovat. Za dar je vděčná i Ivančina matka Monika Bidovská (44). „Že je o nás zájem a někdo nám pomohl, nakoplo i mě, abych si uspořádala život,“ řekla. S Ivankou se odstěhovala do pronajatého bytu v Lounech z postoloprtského bytu matky, kde společně bydlelo více lidí. „Tady máme soukromí a Ivanka má školu za rohem,“ líčí Monika.


Předpověď se nevyplnila

Dvojice je totiž bez auta, matka nemá ani řidičák a denní dojíždění vlakem do školy bylo pro Ivančinu matku fyzicky náročné. Přesouvá ji sama na vozík, obléká ji, obsluhuje ve všem, co postižená dcera potřebuje. Je ráda, že Ivanka je na tom takhle a nevyplnila se předpověď lékařů. Prognóza po jejím narození byla tragická. Má dětskou mozkovou obrnu. Bude nepohyblivá, nebude mluvit, slyšet, ani vidět. To se naštěstí nevyplnilo. Ivanka je hovorná až, až. „Jen ta chůze mě mrzí,“ stýská si dívka. V budoucnu by chtěla pracovat jako telefonní operátorka nebo prostě tam, kde bude mít kontakt s lidmi.


... celý článek