Děti čekající na naši pomoc

Dovolujeme si Vám představit pět dětí,
které společně s ostatními dětmi čekají na naši pomoc.

1Mail - Fotografie0259Martínek z Oseku

Martin dostal v pěti letech úplně obyčejnou angínu. Jeho stav se začal zhoršovat, přestával vnímat okolí a na jednotce intenzivní péče mu lékaři provedli řadu vyšetření. Maminka si v nemocnici vyslechla diagnózu – nevyléčitelný diabetes mellitus I. typu. Celé tři dny byl chlapec v kómatu s vysokou hladinou cukru a bojoval o život. Martin tento boj vyhrál, ale během let se jeho diabetes proměnil na tzv. brittle diabetes, tedy nestabilní cukrovku, kdy hladina cukru stoupá a klesá zcela nekontrolovaně, což je život ohrožující. Proto musí být 24 hodin denně napojený na inzulínovou pumpu a také na systém monitorování glykémie. Cukrovka I. typu si pochopitelně vybírá svou daň v podobě neuropatie – zhoršená citlivost v prstech, v onemocnění ledvin, očí.  K tomu se přidalo onemocnění kostí a nedostatečný počet bílých krvinek, což prakticky znamená sníženou imunitu, náchylnost k nejrůznějším nemocem a značnou únavu. Martin čeká na zdravotní pomůcky v hodnotě 50 000 Kč.

 

2Mail - 20151224_185714Jakub  z Prahy

Sedmiletý Kubík se narodil císařským řezem, ale musel být kříšený pro nadbytek plodové vody. Ihned po porodu začal mít problémy s přijímáním potravy. Lékaři provedli speciální vyšetření a zjistili, že chlapeček trpí vrozenou vývojovou vadou mozku. K tomu se přidala srdeční vada a nakonec i vada oční. Kubík je v sedmi letech na úrovni ročního dítěte. Maminka s ním pravidelně rehabilituje, navštěvuje lázně a cvičí Vojtovu metodu. Odměnou za její snahu je Kubíkovo hopsání po kolínkách, a když mu pomůže, tak se zvládne i postavit. Kubík podstoupil operaci nohou a opět ho čeká náročné rehabilitační cvičení ve speciálním zařízení. Na tento pobyt však rodině nezbývají finanční prostředky, protože stojí 63 000 Kč.

 

3Mail - DSC_0238~2 3Mail - DSC_0396~2Lara z Liberce

Laře je dneska deset let. Narodila se jako úplně zdravé miminko, ovšem byla přidušená a lékaři ji museli křísit. A tak skončila na jednotce intenzivní péče. I když z nemocnice odcházela s tím, že je naprosto v pořádku, její maminka začala po několika měsících pozorovat, že Lara je prostě jiná. V roce ještě neseděla, ani nelezla. Lékaři stále tvrdili, že Lara všechno dožene, ale maminka začala s rehabilitací a dobře udělala. Dnes lituje, že nezačala mnohem dříve. Pětkrát denně cvičila Vojtovu metodu a byla šťastná, když její holčička si ve třech letech sama sedla a začala se plazit. Nakonec lékaři u holčičky diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu mozečkové formy, což znamená ztrátu nebo velké poškození rovnováhy. Maminka se snažila pro svou dceru zajistit speciální rehabilitace a měla radost z každého drobného zlepšení. Shání pro svou dceru každoročně peníze na intenzivní rehabilitační pobyt, protože tato speciální cvičení jí velmi pomáhají. Bohužel, tyto tolik potřebné rehabilitace neplatí zdravotní pojišťovny, a tak maminka musí pravidelně pro svou dceru sehnat na pobyt 50 000 Kč.

 

4Mail - Fotka SárinkySárinka z Bohuňovic

Malá Sárinka přišla na svět o šest týdnů dříve, ale byla na první pohled úplně v pořádku. V šesti měsících začala rodina pozorovat, že se chová jinak, než by měla, její vývoj byl opožděný. Lékaři zjistili, že holčička trpí vzácným metabolickým onemocněním GM1 gangliosidóza, které způsobuje, že se v celém těle ukládají lipidy, a to holčičce velmi škodí. I když se zpočátku dařilo cvičit Vojtovu metodu, po prvním epileptickém záchvatu v osmnácti měsících se její vývoj zastavil. Nemoc ji připravila postupně o část zraku, mluvení, smích, pohyb i imunitu. Dnes se Sárinka bez péče maminky neobejde. Zvládne sníst jen jedno jediné jídlo, ostatní dostává sondou, maminka jí pravidelně odsává hleny, protože holčičce hrozí častý zápal plic, taky s ní inhaluje a rehabilituje. Na tyto rehabilitace potřebuje Sárinka speciální terapeutickou podložku, která stojí 19 000 Kč.

 

Terezka z Mořkova

Terezce jsou tři roky. Když se narodila, byla moc šikovná a rodičům dělala velkou radost. V šesti měsících začala být pomalejší a v roce již bylo jasné, že vývoj Terezky je opožděný. Nedokázala se postavit, nezvládla vylézt ani na jeden schůdek. Lékaři holčičce zjistili Rettův syndrom, neurovývojové onemocnění vázané na X chromosom, charakterizovaný pomalým a abnormálním vývojem zdánlivě zdravě narozených děvčátek. Terezka postupně ztrácí motorické dovednosti, které se v kojeneckém věku naučila. Rodiče pro ni potřebují speciální kočárek za 75 000 Kč. Zdravotní pojišťovny hradí z této ceny pouze 39 000 Kč.

 

 

sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte