Zprávy 2011

22.2.2011

Pomáháme neslyšící Elišce

Obyčejná předškolní prohlídka změnila rodině Písařových z Přelouče život. Lékaři zjistili, že jejich dcera Eliška má oboustrannou nedoslýchavost. Do té chvíle to nikdo netušil. Holčička se totiž naučila tak dobře odezírat, že si toho do jejích šesti let nikdo nevšiml.

Deník Blesk a o.s.  Život dětem Elišku zařadily do projektu Srdce pro děti, který pomáhá jednotlivým postiženým dětem v domácí péči svých rodičů.

Dnes Eliška (8) chodí do třetí třídy základní školy a různé pomůcky jí vylepšují sluch. Může díky nim navštěvovat běžnou třídu. Eliška slyší jen na 42,8 % a její stav se podle lékařů nemůže zlepšit, ale naopak se může zhoršovat. Je proto důležité, aby si zbytky sluchu šetřila. A v tom by jí pomohl mobilní telefon s indukční smyčkou.

„Eliška by chtěla chodit do hodně kroužků. Bez telefonu bychom o ní ale neměli přehled. Indukční smyčka jí pomůže řídit zvuk tak, aby slyšela z telefonu co nejlépe,“ popsala funkci přístroje Eliščina maminka Petra Písařová. Za každou pomoc je vděčná, neboť zdravotní pojišťovna je nechala na holičkách. „Pomohl nám sociální odbor města Přelouč. Zakoupil přístroj, který dceři pomáhá ve škole. Učitelky mají na krku zavěšený mikrofon a ten vysílá zvuk přímo do sluchátek. Eliška tak slyší bez problémů celý výklad,“ dodává otec Josef.

 

Podle něho se obrátili na pojišťovnu, aby jim hradili alespoň baterie do přístroje, ale ani s tím nepochodili. Moc vděčni jsou však za skvělou Jitku Capaliniovou, třídní učitelku dcery. „Moc se jí věnuje i přesto, že má ve třídě 32 dětí. Nebýt jí, tak by Eliška tak dobře školu nezvládala,“ dodala Petra Písařová.

Díky projektu Srdce pro děti a čtenářům deníku Blesk Eliška obdrží tak potřebný speciální mobilní telefon s indukční smyčkou v celkové hodnotě 6 199,- Kč.

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně děkuje všem laskavým čtenářům deníku Blesk za pomoc nejen Elišce, ale také dalším vážně postiženým dětem.

obrobr