Zprávy 2009

9.12.2009

Markétka dostala speciální přívěsný vozíček za kolo, aby mohla s rodinou na výlety

Je jako loutková panenka… To smutně říká o dceři Markétce (5,5) maminka Renata Kyvířová (31). Díky projektu Blesk Srdce pro děti teď ale může s rodinou na výlety.

Markétka se při porodu přidusila a od té doby by bez pomoci druhých nebyla schopna přežít. Od monotónního života na sídlišťi je osvobodí přívěsný vozík za kolo zvaný Kozlík. Darovalo jim ho občanské sdružení Život dětem díky krásnému projektu Blesk Srdce pro děti.

„Jezdíme rádi na kole a na kolečkových bruslích. Díky vozíku s námi bude moct Markétka konečně i do přírody,“ pochvaluje si Kozlík v hodnotě 26 tisíc korun Renata Kyvířová. Kyvířovi už mají pro Markétku speciální, velmi drahý kočárek, ten se ale kvůli malým kolečkům na výlety do terénu nehodí.

Kozlík je navíc nezmar. Je vhodný pro děti od pěti do čtrnácti let. „To je ohromná věc, dlouho nám vydrží,“ neskrývá svoji radost Renata Kyvířová. Vozík bude mít pro holčičku také tu výhodu, že jí občas umožní zaujmout jinou polohu. Doma většinou jen sedí připoutaná do stabilizační židličky, případně si vleže hoví v houpací síti nebo v ohromném naducaném vaku.

 

Na první pohled působí Markétka nepřítomným dojmem. Podle maminky se ale její stav postupně zlepšuje. Rodiče to přičítají dva roky trvající speciální terapii zaměřené na léčbu mozku a míchy. „Pomáhá jí to fyzicky i psychicky. Už například nemá zácpu. Dokáže se sama otočit. Alespoň jednou denně se také usměje – to dřív neexistovalo, byla plačící dítě.

Začala říkat mňam a několikrát jsme ji slyšeli, jak zkouší volat mama,“ vypočítává zdánlivě skromné úspěchy léčby Renata Kyvířová.

obrobr