Zprávy 2009

26.3.2009

Tomášek Doubrava má své vytoužené chodítko

Vzpřímený a s úsměvem přes celou tvář se pomalými krůčky vydal z jednoho pokoje do druhého. To, co je pro ostatní děti normální, se stalo pro sedmiletého Tomáška z Ostravy tím největším zážitkem v životě. Trpí totiž kvadruspastickou formou dětské mozkové obrny. Díky chodítku, které mu pořídili čtenáři deníku Blesk v rámci projektu Srdce pro děti, poprvé nepotřeboval pomoc mámy…

 

Tomášek Doubrava neskrýval obrovskou radost, když s pomocí chodítka dokázal poprvé vyrazit po bytě. Vzpřímený a s úsměvem přes celou tvář opatrně zkoušel první krůčky. Během hodiny se už ale dokázal s chodítkem i otáčet. Je to obrovská změna, velký posun v jeho životě.

Dosud se totiž pohyboval plazením nebo pomocí dětského odrážedla a na svět se díval jen ze země… Největší radost měl ale Tomášek venku. S rozzářenýma očima se snažil mámě i sestřičce Nele utéct.

"Už se nemůžu dočkat, až se oteplí a vysvitne sluníčko a půjdeme s Tomáškem na procházku do parku," těší se šťastná máma Jana.

Speciální chodítko Crocodile Tomáškovi pomáhá také stabilizovat pánev a páteř. Společně s chodítkem Tomášek obdžel ještě speciální podložku do vanu. Celková hodnota darů činí 42. 000,- korun.

"Tím, že Tomášek nechodil, má strašně slabé nožky a ochablou svalovinu. Také oslabenou pánev a zborcenou páteř. V chodítku se ji učí správně držet," vysvětlila maminka Jana.

S chodítkem je Tomášek samostatnější a svobodnější.

"Strašně mu usnadní život. Vezme si, co potřebuje, a dosáhne na věci, o které musel předtím žádat ostatní. Otevřely se mu nepoznané prostory," nadšeně řekla maminka.

"Tyto pomůcky jsou pro těžce postižené děti v životě nepostradatelné. Pojišťovny ale hradí jen malé částky. Tomášek má teď větší naději naučit se sám chodit, protože v chodítku posílí celé tělo," maminka neztrácí naději a dodává: "Jsme proto strašně vděčni všem, jímž nejsou lhostejné osudy dětí, které si procházejí tak krutými životními zkouškami."

Občanské sdružení Život dětem tímto srdečně děkuje čtenářům deníku Blesk za pomoc, kterou Tomáškovi a dalším dětem prostřednctvím projektu Blesk Srdce pro děti poskytli.

obrobrobr