Tadeášek, 6 let


Šestiletý Tadeášek by tady vlastně dneska nebyl, kdyby ho dvakrát nezachránili lékaři. Jeho mamince v 26. týdnu těhotenství praskla placenta a kdyby zrovna nebyla v nemocnici, nepřežila by to ani ona, ani její syn. A tak lékaři ihned provedli císařský řez a snažili se dítě, které vážilo 1 220 gramů, zachránit.

Tadeášek krvácel do plic i do hlavičky, proto mu lékaři zavedli šant, který mozkomíšní mok z hlavy odváděl. Stav chlapečka byl natolik kritický, že ho rodiče ihned v nemocnici pokřtili a modlili se, aby ten svůj boj vyhrál, i když lékaři předpokládali, že bude hodně postižený. Měli syna pár dnů doma, když u něho propukl zápal plic a musel znovu do nemocnice. Šest dlouhých týdnů se snažili na jednotce intenzivní péče Tadeáška zachránit.

A povedlo se. Od té doby s ním maminka pravidelně cvičila Vojtovu metodu, chodila s ním do vířivky a taky na hipoterapii. Dva roky si nebyli rodiče jisti, jestli to Tadeáš zvládne. Postupně se dostavovaly výsledky. Chlapeček se začal plazit, a nakonec se ve třech a půl letech postavil na nohy a udělal svůj první krok. A od té doby se za pomoci celé rodiny neustále zlepšuje.

Je to prostě velký bojovník. Rodiče mu zaplatili drahé neurorehabilitace na specializované klinice, které stojí přibližně 60 000 Kč a zdravotní pojišťovny je nehradí. Viděli, jak úžasný pokrok tam Tadeáš během jednoho měsíce udělal. A proto se obrátili na neziskové organizace, aby jim s úhradou rehabilitací pomohly. Po každém takovém pobytu se Tadeáškův stav zlepšuje, a proto je třeba, aby v nich pokračoval. A s tím můžeme rodině pomoci, bez nás by si je totiž nemohli dovolit.

Tadeáčkovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Filípek, 11 let


Filípek byl do dvou let úplně normální kluk. Najednou si maminka začala všímat, že její syn dává nějak divně špičky k sobě, a proto zašla za dětskou doktorkou. Ta tvrdila, že je všechno v pořádku, že to Filípek všechno do pěti let dožene. A tak rodiče přestali syna úzkostlivě pozorovat a doufali, že se všechno zlepší. Ale opak byl pravdou, a proto si vyžádali kompletní vyšetření.

Lékaři byli bezradní, až jedna mladá doktorka vyjádřila podezření na nějaké metabolické onemocnění a odeslala Filípka do Prahy. Po mnoha vyšetřeních se rodiče dozvěděli, že jejich syn trpí vzácným genetickým onemocněním – mukopolysacharidózou IV. typu. Při tomto krutém onemocnění není tělo schopné odbourávat látky zvané mukopolysacharidy, které jsou v těle běžně přítomny. Staré se odbourávají a nové vytvářejí.

Jenže nemocní mukopolysacharidózou je odbourávat neumějí. A tak se postupně hromadí v buňkách a zhoršují příznaky. Rodiče se od lékařů dozvěděli, jak se bude nemoc vyvíjet, že jejich syn bude nakonec úplně ve všem odkázaný na ně, protože jednou přestane chodit, mohou mu selhávat plíce a třeba i srdce. S tím se rodiče nedokázali smířit a prosadili si u zdravotní pojišťovny novou enzymatickou léčbu, která sice chlapce nevyléčí, ale dokáže zmírnit nebo zpomalit příznaky nemoci. Kromě toho musel Filípek podstoupit několik operací kyčlí a stále rehabilituje.

Ve škole má samé jedničky a dělá rodičům velkou radost. Na své trápení rodina sama nezůstala. Podporují je jejich kamarádi, kteří vidí, že Filípek po enzymatické léčbě dělá velké pokroky. Určitě jim pomohou i s rekonstrukcí bytu, protože ten bude muset být pro Filípka bezbariérový. A právě s tím můžeme pomoci i my ostatní.

Filípkovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Matyášek, 6 let

Když se Matyášek narodil, odebrali mu z patičky kapku krve na tzv. novorozenecký screening. Rodiče věřili, že jde pouze o formalitu, že jejich syn je určitě zdravý. Ale screening odhalil, že malý Matyášek trpí nevyléčitelnou nemocí – cystickou fibrózou.

Do té doby o ní vůbec nic neslyšeli. Nevěděli, co všechno jejich syna čeká. Postupně se dozvídali, že se jedná o nemoc tzv. slaných dětí a to proto, že děti s cystickou fibrózou produkují mnohonásobně více potu než děti zdravé. Nefungují jim správně plíce, velmi rychle se zahleňují a musejí několikrát denně inhalovat, aby se plíce pročistily.

Každé nachlazení či virové onemocnění je pro ně velkým nebezpečím. Nejhorší zpráva, kterou se rodiče dozvěděli, byla skutečnost, že lidé s cystickou fibrózou žijí poměrně krátce, přibližně 35 let. S takovou informací se nikdo z rodičů nechce smířit. Nakonec to jejich vztah úplně rozbilo. Ale o syna se oba starají společnými silami a snaží se, aby prožil spokojený, i když relativně krátký život.

Doma musejí dodržovat přísný hygienickoepidemiologický režim, protože čistota je pro Matyáška zásadní. Protože chlapečkovi kvůli cystické fibróze špatně funguje slinivka, musí před každým jídlem polykat enzymy. Rodiče pro syna potřebují mnoho vitamínů, musí pít energeticky bohaté multidrinky a jíst vysoce kalorické jídlo. To všechno je finančně velmi nákladné.

Matyáškovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

Matýsek, 3 roky

Matýsek je krásný, blonďatý chlapeček. I když mu jsou tři roky, nemluví a chová se tak nějak jinak. Do roku a půl bylo všechno v pořádku. V tu dobu maminka začala pozorovat, že se její syn projevuje divně a svěřila se doktorce. Ta však tvrdila, že je všechno v pořádku.

Chlapeček dokonce začal žvatlat, a tak maminka doufala, že její syn všechno dožene. Když mu byly dva roky, spadl ze čtyřmetrové výšky. Vyděšená maminka ho nechala okamžitě vyšetřit, ale lékaři u něho neobjevili žádná zranění. Bylo to veliké štěstí. Jenže maminka pozorovala, že její syn postupně přestává žvatlat a uzavírá se před ostatní lidmi. Některé přijímá, jiné odmítá.

Nakonec zašla maminka s Matýskem k neurologovi a ten po delším vyšetření konstatoval, že Matýsek trpí dětským autismem s dysfázii řeči. Od té doby věnuje maminka veškerý svůj čas synovi. Matýsek cvičí řeč s terapeutkou, dochází na speciální techniku, zvanou biofeedback, která aktivuje veškerá centra v mozku a začal taky se speciální muzikoterapií, která mu pomáhá v soustředění i v rozvoji smyslů.

To všechno musí maminka platit, protože žádnou z těchto terapií pojišťovny nehradí. Přitom Matýska všechny posouvají nesmírně kupředu. Proto se maminka, která kvůli nemoci svého syna nemůže chodit do práce, obrací na neziskové organizace, aby jí se synem pomohly.

Matýskovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Přijďte pomoci do prodejen Lidl od 5. 11. do 18. 11. 2018. Zakupte si u pokladem samolepku ve tvaru srdce za minimální hodnotu 30 Kč a dejte své srdce dětem. Toto srdce můžete dětem darovat také virtuálně prostřednictvím naší aplikace zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

Tomášek, 10 let

Tomáškovi je deset let a na první pohled vypadá, že je úplně zdravý. Má jen trochu problém s chůzí. A je to vlastně velké štěstí, protože se už jako miminko musel vyrovnat s opravdu těžkým osudem. Když mu bylo půl roku, přestal držet hlavičku, a to maminku zneklidnilo. Šla s ním na speciální vyšetření, kde na ni čekala šokující diagnóza.

Tomášek má v hlavě nádor, který není možné operovat, protože je přímo v mozkovém kmeni. Dokonce se ani nedalo zjistit, zda je ten nádor zhoubný. Lékaři zavedli Tomáškovi do hlavičky šant, aby mu odvedl hromadící se mozkomíšní mok a poté mu voperovali port na podávání chemoterapie. Kvůli nádoru měl chlapeček problémy s pohybem, neseděl, ani nechodil.

První krůček udělal zásluhou pravidelné rehabilitace ve dvou a půl letech. Po zdlouhavých chemoterapiích lékaři zjistili, že nádor neroste a doufali, že to tak zůstane napořád. Tomáškovi bylo celkem dobře, měl velkou radost, protože si mohl hrát se svými kamarády, dokonce chodil do speciální školky.

Jenže v šesti letech se nádor probudil k životu. Celé dva roky vozili rodiče syna na chemoterapie a sledovali, jak trpí. Měl veliké bolesti a opět jenom ležel. Byl neuvěřitelně statečný. Nakonec se lékařům znovu podařilo růst nádoru zastavit. Co bude dál, nikdo neví. Když bude mít Tomášek štěstí, usne jeho nádor napořád. V opačném případě? Ale o tom rodiče nechtějí ani slyšet. Raději žijí dneškem a snaží se plnit všechna jeho tajná přání.

Tomáškovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

Viktorka, 2,5 roku

Malinká Viktorka žije jenom se svou maminkou, která se o ni stará s velkou láskou. Moc se na narození své holčičky těšila a když jí sourozenci jednou řekli, že by s Viktorkou měla jít k lékaři, že se jim nelíbí, okamžitě je poslechla. Tehdy bylo její holčičce šest měsíců. Z neurologie je odeslali do motolské nemocnice v Praze, kde mamince nakonec sdělili, že její dcera trpí spinální muskulární atrofií I. typu.

Při této nemoci postupně odcházejí všechny svaly a dítě postupně vypadá jako hadrová panenka. Nakonec mu selžou taky plíce i srdce… Maminka se dozvěděla, že se jedná o neléčitelnou nemoc a doporučila mamince, aby si s Viktorkou užívala každý den, protože nikdo neví, jak dlouho tady bude. Je pochopitelné, že se o svou holčičku nesmírně bála a sledovala ji ve dne v noci.

S myšlenkou, že ji Viktorka navždy opustí, se nikdy nesmířila. Na internetu objevila v Belgii studii na nový lék “spinrázu” a měla štěstí. Viktorka byla do studie zařazena, obě odjely do Belgie, kde Viktorka dostala zdarma čtyři aplikace drahé spinrázy. Už teď sleduje na své dceři velké pokroky, udrží hlavičku a trochu i tělíčko. Maminka doufá, že s každou další dávkou spinrázy, kterou je třeba podávat třikrát ročně, se bude Viktorčin stav zlepšovat.

Maminka je šťastná, že tento lék konečně schválili i u nás, jen o něj musí pokaždé požádat. Mezitím s Viktorkou pravidelně rehabilituje a shání pro ni nejrůznější pomůcky, které jsou poměrně drahé. Sama je Viktorce pořídit nemůže, protože o ni pečuje celý den, a tak potřebuje pomoc od nás ostatních.

Viktorce a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

Štěpánek, 4 roky

Malý Štěpánek žije v milující rodině se svou sestřičkou Josefínou, která se snaží svého mladšího bratříčka všechno naučit. Ale je to pro ni velmi obtížný úkol, protože její čtyřletý bráška je prostě jiný.

Do tří měsíců by to nikdo nepoznal, až později zabořoval hlavičku do podložky, když pásl koníky a choval se jinak než starší Josefínka ve stejném věku. Maminka se svěřila paní doktorce, ale ta ji uklidňovala, že všechno bude v pořádku, že kluci jsou prostě línější. Mamince se to ale vůbec nelíbilo, a tak skončila se synem na neurologii, kde provedli genetické testy.

Zjistili, že mu chybí corpus callosum, tedy spojení mezi pravou a levou hemisférou. Dozvěděli se, že jejich syn bude mít problémy s pohybem, se zrakem, že ho čekají epileptické záchvaty a taky mentální retardace. Jedná se totiž o vývojovou poruchu, která je neléčitelná. Štěpánek se prý dožije maximálně třiceti let.

Rodiče se ale nevzdali a začali se synem cvičit Vojtovu metodu, docházeli s ním na plavání a taky na muzikoterapii, protože Štěpánek je na hudbu velmi citlivý. Museli se vyrovnat s tím, že jejich syn ani ve čtyřech letech nechodí, nemluví, neumí kousat a příliš neprojevuje emoce. Ale oni chtějí spíše vidět to, co umí.

Zvládne třeba se přiblížit a to plazením. Je to pro něho velký posun. A taky si moc hezky hraje se starší sestřičkou. I když je to prozatím velmi nepravděpodobné, rodiče věří, že jejich syn jednou udělá pár kroků a třeba se mu podaří říct i několik slov. Bude k tomu zapotřebí hodně trpělivosti a taky drahé rehabilitace a nejrůznější pomůcky.

Štěpánkovi a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Janička, 5 let

Dnes pětiletá Janička se narodila jako úplně zdravá holčička, která ihned po narození dělala svým rodičům velikou radost. Jenže když jí bylo šest měsíců, upozorňovaly kamarádky maminku, že Janička je prostě jiná, že se neprojevuje jako ostatní stejně staré děti. Maminka se svou dcerou navštívila několik lékařů, kteří se nakonec shodli na tom, že Janička má dětskou mozkovou obrnu.

Když pátrali po příčině, skončili o toho, že její maminka ve vysokém stupni těhotenství prodělala anafylaktický šok, způsobený bodnutím sršněm. Tento šok vznikl prudkou alergickou reakcí právě na ono bodnutí. Mohlo dojít ke snížení prokrvení celého těla a miminko v bříšku mohlo být chvíli bez kyslíku. To je pro ně jediné logické vysvětlení, protože na jinou příčinu nepřišli.

Když se rodiče dozvěděli, že jejich dcera bude mít problémy s pohybem, začali s ní ihned cvičit. Maminka se jí věnuje vlastně pořád a snaží se, aby zásluhou nejrůznějších terapií dělala Janička pokroky. Docházela s ní na ergoterapii, hipoterapii i na různá neurorehabilitační cvičení. Dobře ví, že takto s ní bude cvičit ještě hodně dlouho.

K tomu holčička potřebuje nejrůznější pomůcky, např. chodítko, které je pro Janičku velkým pomocníkem. Bez neziskových organizací by se ho však rodina nemohla dovolit, stálo totiž přes 40 tisíc. A takových pomůcek bude Janička potřebovat více. Dneska sice sama nechodí a ani nemluví, ale rodiče věří, že jednou to zvládne. Budou s ní cvičit denně a při troše štěstí se dočkají úspěchu.

Janičce a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

Eliška, 3 roky

Eliška je krásná blonďatá holčička, která žije se svou starší sestřičkou a milujícími rodiči. Pár dnů po narození se u ní na patičce objevil škrábanec. Bylo to sice divné, ale doktoři ho přičítali nějaké neopatrnosti. Jenomže holčičce se začaly tvořit zničehonic puchýřky, ten nejhorší na nosánku a byl opravdu velmi ošklivý.

Zdálo se, že holčička o svůj nosánek přijde. Proto paní doktorka odeslala holčičku na speciální vyšetření nejprve do Hradce Králové a odtud s podezřením na nemoc motýlích křídel musela rodina na specializované pracoviště do Brna. Tam si prohlédli tatínkovy nehty a řekli, že on nemoc motýlích křídel určitě má a později potvrdili, že Eliška má tuto nemoc po něm. To byl opravdu šok, protože do té doby o své nemoci tatínek nic nevěděl.

Jeho žena ve zdravotní dokumentaci ale našla informaci, že mu nemoc motýlích křídel diagnostikovali krátce po narození. Bohužel, nikdo z lékařů se této informaci nevěnoval. A tak tatínek žil se svou nemocí, s neustálými puchýřky, odřeninami, které se nehojily, s pokřivenými nehty, aniž by tušil, co mu je. A proto ani mamince v těhotenství nedělali na tuto nemoc testy, prostě nebyl důvod.

Od té doby začala maminka svou holčičku pečlivě hlídat a snažila se zabránit jakýmkoliv odřeninám. I tak musí Elišce neustále obvazovat kolínka, na ručičkách nosí speciální rukavičky i v létě, protože jakékoliv odřenina velmi oslabuje její kůži. A nemoc se Elišce začíná projevovat i na nehtech.

Eliška nikdy nebude jako jiné zdravé děti, ale když bude na sebe opatrná, když se bude vyhýbat odřeninám, má šanci, že následky této nemoci nebudou tak drastické jako u jiných, stejně nemocných dětí. A to je vlastně štěstí v neštěstí. Určitě jí velmi pomůže pobyt u moře, protože slaná voda hojí dětem s nemocí motýlích křídel jejich puchýře a odřeniny přímo zázračně.

Elišce a dalším dětem můžete pomoci zasláním libovolné částky na číslo účtu 83 29 73 39/0800, s variabilním symbolem 1234. Nebo zaslat sms ve tvaru DMS mezera ZIVOTDETEM mezera 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 29, 59 nebo 89 Kč). A nebo pomocí platební karty si zakoupit virtuální srdíčko pomoci, za min. 30 Kč – pomáhat můžete zde https://app.srdcedetem.cz/chci-pomoci.

Společnost Lidl od roku 2011 pomohla vážně nemocným dětem, společně se svými zákazníky, již částkou 101 500 000 Kč.

sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte