Zprávy 2022

11.7.2022

Návštěva s Lidlem

Nedávno jsme u nás v našem sídle přivítali rodinu z Baldovce z Olomouckého kraje. Na tu se snáší víc smůly, než je zdrávo. Obě děti, malý Jiříček i starší sestřička Barunka, trpí vzácnou genetickou nemocí, kdy jim v těle vznikají nezhoubné nádory. Bohužel i maminka má za sebou onkologickou léčbu. Proto dostali ze sbírky Srdce dětem, která již 11 let pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi v celé naší republice, ozdravný pobyt u moře v řecké Velice, kde by měli všichni načerpat novou sílu a energii, kterou tolik potřebují.

Když se malý Jiříček narodil, nevěřila jeho maminka vlastním očím. Chlapeček měl zdeformované ouško, vypadalo to, že skoro žádné ouško nemá. Navíc měl pokřivenou ručičku a zdálo se, jako by se při porodu zlomila, ale nakonec lékaři zjistili, že Jiříčkova ruka už v těle maminky bojovala s nádorem. Za nějakou dobu se Jiříčkovi udělala na čele bulka a začalo mu otékat očičko. Rodiče s chlapečkem skončili na onkologii v Brně. Tam mu nádor, který byl nezhoubný, vyoperovali a začal dostávat chemoterapii. Ta ale moc nefungovala, protože se mu brzy pod okem udělal další nádor. Jiříček dostával druhý blok vysokých dávek chemoterapie, jenže na ně reagoval špatně. Nádory se sice rozpadaly, ale chlapečkovi selhávaly orgány, takže skončil na měsíc na jednotce intenzivní péče. Rodiče se báli, že o syna přijdou. Nakonec to Jiříček všechno zvládl a rodiče si ho odvezli domů v naději, že to nejhorší mají za sebou. Nádory byly nezhoubné, ale zcela nevysvětlitelné. V nemocnici se dozvěděli, že se jedná o neznámý druh nádorů, kterými trpí asi čtyři rodiny na světě. Nakonec rodičům nabídli pro Jiříčka biologickou léčbu, která ovšem nebyla ještě vyzkoušena na dětech. Šlo o jedinou naději, a proto souhlasili. Biologická léčba byla úspěšná, rodiče s Jiříčkem jezdili obden na kontrolu a doufali, že konečně nad nádory zvítězili. Jenže dva nádory zmizely a další se objevily, proto zůstává Jiříček na biologické léčbě do dneška a vlastně stále je v ohrožení života.

Jiříček má starší sestřičku Barunku. Ta byla naprosto zdravá, ale v sedmi letech po ráně do hlavy začala trpět velkými bolestmi, a tak ji rodiče taky odvezli na onkologii do Brna. Bohužel tam zjistili, že i ona má stejný typ nádorů jako Jiříček. Barunka nemusela na chemoterapii a rovnou jí nasadili biologickou léčbu a všichni doufají, že u ní se další nádory objevovat nebudou. Ale tím trápení rodiny neskončilo.

Když šla maminka na pravidelný mamograf, objevili ji bulku, která byla zhoubná a musela ven. A tak rodina žije ve velkém stresu. Neví, kdy a kde se zase nádory objeví, děti kvůli velkému množství léků trpí bolestmi bříška, proto se rodiče v noci pořádně nevyspí, prostě mají o své děti strach. Co bude dál, nikdo neví, lékaři doufají, že růst nádorů přeruší puberta. Zda tomu skutečně tak bude, ukáže čas.

Před odletem do řecké Veliky jsme v u nás přivítali celou rodinu i s Eliškou Froschovou z Lidlu, kterému jsme nesmírně vděčni za realizaci tolik potřebné sbírky Srdce dětem. S rodinou se přišel seznámit i náš milý host,náš dlouholetý příznivec, dá se říct i kamarád herec Otakar Brousek ml. Ten úžasnou a těžce zkoušenou rodinu okomentoval takto: „Já tyhle lidi obdivuji a skláním se před nimi, protože vždycky si představím sám sebe v té situaci, jestli bych to vydržel, takže klobouk dolů, a hlavně jim držím palce.“

Nezbývá, než rodině držet palce. Jiříček i Barunka mají kvůli léčbě stále oslabenou imunitu, Jiříček velmi špatně jí a maminka má kvůli onkologické léčbě zase problémy s klouby. Děti sice pravidelně chodí na CT, ale rodiče nikdy neví, kdy a kde se nové nádory zase objeví. Přejeme všem hodně síly a energie.