Zprávy 2021

22.9.2021

Co vše se může stát…

Aktualizováno: 13.10.2021

Rádi bychom Vám představili příběh 4,5 letého chlapečka, který nenechá chladným nikoho z nás. Chlapeček se jmenuje Eddie a bohužel místo toho, aby si užíval letních prázdnin společně se svojí maminkou, tatínkem, mladším bratříčkem a svými kamarády, skončil během pár hodin v nemonici.

Vše se událo 17. srpna. Byl to již třetí den, co Eddiemu nebylo dobře. Chlapeček dva dny před osudným dnem zvracel, tak s ním maminka pro jistotu jela na pohotovost. Tam ji uklidnili, že se jedná jen o virózu a poslali ji domů s doporučením, pokud by se do druhého dne stav Eddieho nelepšil, aby jeli přímo na infekční oddělení. Eddieho stav se však nelepšil, stále zvracel, měl světlé rty, stěžoval si na bolesti hlavy, byl velmi unavený a apatický. Proto maminka jela s chlapečkem zpět do nemocnice, kde lékaři usoudili, že se může jednat o zánět mozkových blan.

Když se Eddieho lékaři ptali, co ho bolí, již nereagoval a neodpovídal. Lékaři se začali připravovat na lumbální punkci a udělali odběry na možné virové i bakteriální příčiny. Virus se sice neprokázal, ale lumbální punkce nedopadla dobře, proto se lékaři rozhodli pro CT vyšetření mozku. Mamince řekli, že bude trvat pár minut. Po deseti minutách však z pracoviště CT vyšetření nikdo nevycházel a nic se nezměnilo ani po delší době. Na pracoviště začali přicházet další lékaři a sestřička mamince řekla, že ošetřující lékař za ní za chvíli přijde.

Výsledky vyšetření byly zdrcující. Masivní krvácení do mozku a krevní sraženina v hlavní krční tepně. Eddieho museli okamžitě odvézt na sál, začít operovat a otevřít mu lebku, aby se měl otok mozku kam vyklenout, neutlačoval zbytek mozku a nenastala mozková smrt. Operace trvala několik hodin. Maminka se zhroutila a musela být v péči odborníků, aby nabrala sílu na verdikt lékařů.

Z operačního sálu přišel neurochirurg a mamince řekl, že operace technicky dopadla dobře, ale nález je obrovský. Eddieho mozek je naplněn krví, proto nyní začíná boj o život. Chlapeček dostával každý den malé dávky léku na ředění krve a stále se čekalo, jak na něj bude reagovat. Jeho šance na přežití zůstávaly mizivé.

Již je tomu více než měsíc a chlapeček v nemocnici stále bojuje. Otok mozku začal postupně ustupovat, ale lékaře znepokojovalo, proč mu mizí krevní destičky. Při další sérii vyšetření se v jeho krvi nalezly protilátky na covid. Prodělal jej bezpříznakově, přesto dohra postcovidového syndromu, který u něj propukl, byla katastrofická.

Eddíček ale svůj boj nevzdal. Otok se natolik zlepšil, že mohl býl probuzený z umělého spánku. Pesimistické výhledy lékařů, že zůstane zcela nepohyblivý, se nenaplnily. Chlapeček se začal postupně částečně hýbat a přetáčet na bříško. Když se na svou maminku poprvé usmál, všem se vrátila naděje. Přesto je současná situace stále velmi vážná. Eddie má pravoustrannou hemiparezu, pravá nožička je sice pohyblivá, ale kotník je na tom hůře a pravá ručička je téměř nepohyblivá. Kvůli dlouhé hospitalizaci a umělému spánku svaly Eddieho atrofovaly. Chlapeček nestojí a nechodí, pohybuje se pouze po kolínkách. Bohužel přestal také téměř úplně mluvit. Dokáže říci jen ano nebo ne.

Co bude dál, nikdo neví. Maminka byla s chlapečkem více než měsíc ubytovaná v nemocnici. S láskou o něho společně s tatínkem, který Eddieho také navštěvoval pečovala. Oba rodiče chlapečka věří, že se jeho zdravotní stav bude zlepšovat a jejich milovaný syn se nakonec uzdraví a bude opět šťastný. Lékaři rodičům řekli, že to nejhorší má již za sebou. Dokonce mu mohla být operativně uzavřena lebeční kost, protože otok mozku téměř úplně zmizel.

Více pro chlapečka v nemonici již udělat nemohli, proto byl Eddie nakonec téměř po dvou měsících propuštěný domů, ale boj o uzdravení nadále pokračuje. S chlapečkem je zapotřebí hodně cvičit, rehabilitovat a podstoupit aplikaci kmenovými buňkami. Dokonce lékaři dávají rodičům velkou naději, že by se Eddie mohl téměř uzdravit. To však obnáší intenzivní celoroční léčení.

Pro rodiče Eddieho je to velmi těžké, i když žijí odděleně, mají o svého milovaného syna velký strach a bohužel nemají dostatek finančních prostředků na úhradu nákladných rehabilitací, léčebných procedur a dalších zdravotních pomůcek, které bude Eddie nezbytně potřebovat.

Proto jsme se rozhodli mladým rodičům pomoci a vyhlásit na potřeby pro Eddieho sbírku. Náklady na léčbu a zdravotní pomůcky v následném roce činí 3 000 000 Kč.

Rodiče Eddieho jsou vděční za jakoukoliv pomoc, která jejich milovanému synovi pomůže.

 

Prosíme, přispějte na transparentní účet 1117771700/5500 pod variabilním symbolem 3030, a do poznámky napište Eddie.

Se srdečným poděkováním za pomoc maminka chlapce Terezka, tatínek Tomáš, mladší bratříček Jamie a o.p.s. Život dětem.