Pomáháme Romanovi

V rámci akce Olympijský park Rio-Lipno 2016 proběhne od 15. 8. do 21. 8. 2016 aukce slůňat z dílny Jiřího Soubusty, které výtvarně ztvárnili naši úspěšní olympionici. Výtěžek z charitativní aukce dřevěných slůňat je určen dětem, které jejich onemocnění nebo sociální znevýhodnění ve sportu omezuje.

Dobrý den, jmenuji se Roman Svoboda

aukce-slunat2016-Roman2Jsem 14-ti letý chlapec, který v současné době bydlí s rodiči a bratrem Liborem v Praze. Do Prahy jsme se museli přestěhovat, když mi bylo 9 let. Do té doby jsme bydleli v rodinném domku v Jizerských horách. Prvních pět let mého života jsme prožili jako každá jiná rodina. Když bylo bráchovi 2,5 roku, tak začal mít zdravotní problémy, z čehož plynuly časté a dlouhodobé hospitalizace v pražských nemocnicích. Já jsem se najednou ocitl v nejistotě a stálého očekávání, kdy se vše vrátí k normálu. Mezi tím jsem začal navštěvovat ZŠ Velké Hamry a také jsem rád sportoval – plavání, horolezení, jízda na kole.

Tím jak byl brácha po nemocnicích se naše rodina rozdělila na dva tábory. Já s tátou a brácha s mámou v nemocnici. Dá se říci, že takto to bylo asi 4 roky, když byl brácha s mámou doma nikdy jsem nevěděl, kdy zase budou muset odjet do nemocnice a na jak dlouho. Nakonec se rodiče rozhodli, že se musíme přestěhovat do Prahy, aby jsme mohli být všichni spolu a já mohl vyrůstat s bráchou.

aukce-slunat2016-Roman12U bráchy lékaři nakonec zjistili vzácné onemocnění, které vylučuje přijímání potravy běžnou cestou. Je vyživován pomocí parenterální výživy. Brácha je s tímto onemocněním v péči lékařů FN Motol. Rodiče jsou ve vedení spolku Život bez střeva, který pomáhá nemocným s nutností domácí parenterální výživy. Článek o Liborovi najdete na webových stránkách zivotbezstreva.cz.
Přechodem do Prahy se mi změnil život. Z malého městečka v Jizerských horách jsem se ocitl v hlavním městě Praha. Začal jsem navštěvovat novou školu, postupně jsem si získával nové kamarády a také jsme s rodiči hledali sport, kterému bych se chtěl věnovat. Nakonec jsme vybrali veslování, které mi alespoň trochu vrací přírodu.

Sport mi alespoň trochu pomáhá při překonávání nástrah, které přináší bráchovo onemocnění a je to místo, kde mám přírodu a mohu si zde plnit své sny a cíle.

V současné době studuji osmileté Gymnázium na Kavalírce, kde jsem úspěšně ukončil třetí ročník. Díky sportu jsem se také poznal spoustu nových kamarádů a úžasných sportovců, kteří mi jsou vzorem. Když to jde a onemocnění bráchy to dovolí i on se na veslování či setkání se sportovci přijde podívat, což mu také pomáhá v boji s jeho nemocí.

Rád bych tedy poděkoval všem, kteří nám tuto možnost dali a podporují nás. Na oplátku posílám pár fotek mých úspěchů z veslování.
aukce-slunat2016-Roman1 aukce-slunat2016-Roman3 aukce-slunat2016-Roman4 aukce-slunat2016-Roman5 aukce-slunat2016-Roman6 aukce-slunat2016-Roman7 aukce-slunat2016-Roman8 aukce-slunat2016-Roman9 aukce-slunat2016-Roman10 aukce-slunat2016-Roman11

Pomáháme Monice

V rámci akce Olympijský park Rio-Lipno 2016 proběhne od 15. 8. do 21. 8. 2016 aukce slůňat z dílny Jiřího Soubusty, které výtvarně ztvárnili naši úspěšní olympionici. Výtěžek z charitativní aukce dřevěných slůňat je určen dětem, které jejich onemocnění nebo sociální znevýhodnění ve sportu omezuje.

Jmenuji se Monika Valachová.

aukce-slunat2016-Monika-8Bydlím v podhorské vesnici v rodinném domku s rodiči a bratrem. V přízemí domku s námi bydlí babička s dědou. Mamka je zaměstnána v místní mateřské škole jako vedoucí stravování. Otec před nehodou pracoval jako projektant. Po nehodě musel práci přerušit, protože mi se vším pomáhá. Bratr studuje 5. rokem v Praze na ČVUT na stavební fakultě.

Dne 18.3.2012 jsem utrpěla mnohačetná velmi těžká poranění při autonehodě jako spolujezdec. Rok jsem cestovala po zdravotnických zařízeních: FN Hradec Králové, spinální jednotka v Liberci, RU Kladruby, centrum Paraple, RU Brandýs n. O. a další. Banální výlet do bazénu skončil 2 km od našeho bydliště tragédií, která naší rodině ve vteřině změnila život. Řidič, který nehodu zavinil a byl do té doby mým přítelem, mně po 4. měsících opustil bez jediné omluvy nebo vysvětlení.

Jsme sportovně založená rodina, rodiče nás od raného věku vedli ke všemu, co je spojené s pohybem. Nyní jsem po úrazu upoutaná na invalidní vozík, jsem paraplegik současně s velmi omezenou hybností levé ruky.

Devět let jsem navštěvovala ZUŠ v Žamberku, obor tanec. Od svých 6 let jsem závodně cvičila sportovní aerobic. Naše skupina čtyř děvčat se celkem dobře umisťovala na státních soutěžích. Od 14 let jsem pravidelně navštěvovala kurzy zumby a plánovala kurz instruktora zumby v 18 letech. To už jsem bohužel nestihla.

Po absolvování ZUŠ, obor tanec jsem pokračovala dále v téže ZUŠ ve hře na klavír a na střední škole započala hrát na kytaru. Ani tyto aktivity, bohužel, již nejsou možné z důvodu špatné hybnosti levé ruky.

Ve volném čase jsem ráda jezdila na kole, na kolečkových bruslích, v zimě na bruslích, velmi ráda jsem lyžovala jak na sjezdových, tak i na běžeckých lyžích. Po celý rok jsem se věnovala plavání, v létě na dovolených a v zimě v krytém bazénu.

Po úrazu jsem měla dva roky přerušenou docházku na střední pedagogickou školu v Litomyšli. V září 2013 mi bylo umožněno ve studiu pokračovat. Za přístup vedení školy a učitelského sboru jsme velice vděční. V květnu 2015 jsem úspěšně složila maturitní zkoušku. Na vysokou školu jsem nebyla přijata. Nyní navštěvuji denní pomaturitní studium anglického jazyka.

V březnu 2013 jsem absolvovala speciální kurz autoškoly. Koupili jsme auto upravené na ruční ovládání, takže moje soběstačnost se o hodně zlepšila. V létě 2013 se nám podařilo dokončit výtahovou plošinu za pomoci státního příspěvku a občanů naší vesnice. To byla pro mě, ale hlavně pro otce a bratra ohromná úleva, že mě nemusí do prvního patra několikrát denně nosit.

Částečně jsem ztratila domácí soukromí, protože jsme zřídili nový pokojík z ložnice vedle obývacího pokoje. Ložnici rodičů jsme přestěhovali do podkroví (můj dřívější pokojík), kam už přístup na vozíku není možný.

Kromě studia anglického jazyka hraji závodně stolní tenis (liga vozíčkářů ve stolním tenise). Hraji za Plzeň Sokol Lhůta. S Centrem Paraple, s o.s. Sportability nebo s rodinou jezdím v zimě lyžovat na monoski.

V letních měsících bych ráda jezdila na handbike, což je trojkolka která mi může umožnit aktivní trávení volného času, dostupnost míst jinak zcela nedostupných na mechanickém vozíku, setkávání s dalšími lidmi a největším přínosem by byla možnost pravidelné rehabilitace. Moc děkuji všem, kteří mne v mém odhodlání podpoří.
aukce-slunat2016-Monika-14 aukce-slunat2016-Monika-13 aukce-slunat2016-Monika-12 aukce-slunat2016-Monika-11 aukce-slunat2016-Monika-10 aukce-slunat2016-Monika-9 aukce-slunat2016-Monika-7 aukce-slunat2016-Monika-6 aukce-slunat2016-Monika-5 aukce-slunat2016-Monika-4 aukce-slunat2016-Monika-3 aukce-slunat2016-Monika-2

sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte